1867 – w Przyłbicach koło Jaworowa urodził się hrabia Stanisław Szeptycki – generał, w wojnie z bolszewikami dowodził w 1919 r. Frontem Litewsko – Białoruskim, którego oddziały zdobyły 8 sierpnia Mińsk zadając sowietom ciężkie straty.
W 1920 r. Szeptycki był z kolei dowódcą Frontu Północno-Wschodniego i 4 Armii operującej na Polesiu i nad Berezyną. Został zdymisjonowany wskutek nieporozumień z Józefem Piłsudskim. Po wojnie był m.in. ministrem spraw wojskowych w 1923 r., szefem Sztabu Generalnego i prezesem PCK. Obrażony przez Józef Piłsudskiego, wyzwał go na pojedynek jednak Marszałek wyzwanie to odrzucił. Po przewrocie majowym 1926 r. Szeptycki przeszedł w stan spoczynku. Zmarł w 1950 r.
1656 – rozejm polsko-rosyjski w Niemieży, który przewidywał, że car Aleksy zostanie wybrany na króla Polski jeszcze za życia Jana Kazimierza, który zachowa jednak władzę dożywotnio.
1845 – urodził się Zygmunt Gloger – polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta, krajoznawca. Właściciel licznych zbiorów z odbywanych wędrówek etnograficznych i archeologicznych po ziemiach Polski i Litwy. Zmarł w 1910 r. Przeczytaj obszerną „Podróż Niemnem” Zygmunta Glogera.
1862 – urodził się Maironis (właśc. Jonas Mačiulis) – litewski duchowny katolicki, poeta romantyzmu, filozof, pisarz. Inspirowała go poezja Mickiewicza i Słowackiego. Zmarł w 1932 r.
1867 – w Stanisławowie urodził się Hubert Linde – polski działacz państwowy i gospodarczy, minister poczty i telegrafów oraz skarbu. Ukończył Uniwersytet Lwowski, dyrektor urzędu pocztowego w Samborze. Działał w polskich organizacjach społecznych, narodowych i oświatowych, był m.in. współpracownikiem Związku Młodzieży Polskiej „Zet” i Ligi Narodowej. Zmarł w 1926 r.
1918 – Polska zadeklarowała niezależność od Rosji.
1918 – powstał Polski Komitet Narodowy we Lwowie.
1920 – w wyzwolonym od bolszewików Nowogródku rozpoczęły urzędowanie polskie władze cywilne ze starostą Józefem Jellinkiem na czele.
1920 – w Drohobyczu urodził się Maciej Aleksy Dawidowski, „Alek” – polski żołnierz AK, instruktor harcerski, podharcmistrz, podporucznik. Bohater „Kamieni na szaniec”. Zmarł w 1943 r. w Warszawie w wyniku rany odniesionej w brawurowej Akcji pod Arsenałem.
1927 – w Kniażach koło Stanisławowa urodził się Zbigniew Cybulski – polski aktor teatralny i filmowy uważany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Zmarł w 1967 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 listopada
1 komentarz
Barbara Podlasin
9 lutego 2014 o 21:31ciekawi mnie wszystko o kresach szczególnie Szyłosady .Także Ludwinów gm.Pierszaje pow.Wołożyński woj. Nowogród. Chodzi mi o moich przodkach Eugienie Marcinkiewicz oraz Józef Alfons Bądzyński ur.1841r.oni mieli czterech synów Wacława Władysława Stanisława i Bolesława. Chciałabym coś więcej o nich wiedzieć .Jestem ze strony Stanisława Bądzyńskiego Wnuczką