1882 – we Lwowie urodził się Kazimierz Bartel – polski matematyk i polityk, premier Polski w latach 1926-30, rektor Politechniki Lwowskiej.
Ukończył szkołę podstawową w Stryju, potem Państwową Szkołę Przemysłową we Lwowie i Szkołę Realną. Studiował na Politechnice Lwowskiej, gdzie później podjął pracę. W 1913 r. został profesorem. W 1919 r. brał udział w walkach polsko – ukraińskich jako dowódca wojsk kolejowych i komendant obrony lwowskiego Dworca Głównego. W okresie międzywojennym trzykrotnie był premierem i trzykrotnie ministrem w kolejnych rządach.
We wrześniu 1939 r. w czasie obrony Lwowa przed natarciem wojsk niemieckich Kazimierz Bartel stanął na czele Komitetu Obywatelskiego. Po zajęciu Lwowa przez sowietów kontynuował wykłady na politechnice.
W 1940 r. władze sowieckie proponowały mu współpracę polityczną, jednak Bartel odrzucił tę propozycję. Podobną ofertę składali mu po zajęciu Lwowa Niemcy – miał być szefem marionetkowego rządu okupowanej Polski. Tę propozycję również odrzucił, choć przebywał już w tym czasie w niemieckim więzieniu i mógł w ten sposób uratować swoje życie. Na osobisty rozkaz Himmlera został rozstrzelany 26 lipca 1941 r. we Lwowie.
1501 – w Wilnie zawarto antyrosyjskie przymierze litewsko-krzyżackie.
1746 – urodziła się Izabela Czartoryska – księżna, polska mecenaska sztuki, pisarka. W późniejszym okresie życia czynnie zaangażowała się w życie polityczne schyłkowego okresu I Rzeczypospolitej i pierwszych lat XIX wieku. Zmarła w 1835 r. w Wysocku.
1831 – Powstanie Listopadowe: zwycięstwo wojsk generała Józefa Dwernickiego nad Rosjanami w bitwie pod Kurowem.
1893 – w Drohobyczu urodził się Aleksander Roman Boroński – major artylerii Wojska Polskiego. W drohobyckim gimnazjum brał udział w działalności niepodległościowej jako „zarzewiak” i członek Polskich Drużyn Strzeleckich. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej. Zmarł w 1975 r.
1917 – we Lwowie urodził Alfred Tarnowski – polski szachista. Zmarł w 2003 r.
1925 – w Wilnie urodził się Edmund Małachowicz – polski architekt, laureat Honorowej Nagrody SARP.
1934 – we Lwowie urodził się Jacek Kuroń – polski historyk, polityk, minister pracy i pomocy społecznej w rządzie Mazowieckiego. W okresie PRL założyciel tzw. „czerwonego harcerstwa”. Jeden z głównych przywódców „Solidarności”. Zmarł w 2004 r.
1945 – w Pawłokomie w dzisiejszej gminie Dynów na Podkarpaciu oddział Józefa Bissa i polskiej samoobrony z okolicznych miejscowości zabił od 150 do 366 ukraińskich mieszkańców. Była to kulminacja wzajemnych akcji odwetowych polskiej i ukraińskiej partyzantki w tej miejscowości.
1948 – przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces Witolda Pileckiego.
1959 – w ZSRR rozpoczęto niszczenie 21.857 teczek personalnych ofiar Zbrodni Katyńskiej.
2011 – zmarł Henryk Baranowski – polski bibliotekarz i bibliograf urodzony w 1920 r. w Wilnie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 marca
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!