17 marca w Historii Kresów

17 marca 2014

Czesław

1916 – w Wilnie urodził się Czesław Wołłejko – wybitny aktor, jeden z czołowych amantów polskiego kina i teatru.

Pochodził z artystycznej rodziny – jego ojciec był tancerzem. Na scenie teatralnej aktor zadebiutował jesienią 1939 roku w Grodnie w sztuce “Panna Maliczewska”. W 1940 r. ukończył Studio Aktorskie przy ówczesnym Teatrze Polskim w Białymstoku.


W czasie wojny Czesław Wołłejko z żoną Haliną Czengery mieszkał w Grodnie, pracując jako kelner w restauracji „Lux”. Po wojnie pracował w teatrach Białegostoku, Lublina, Łodzi i Poznania, potem występował i reżyserował na scenach warszawskich – w Teatrze Polskim, Współczesnym, Klasycznym i Ateneum, a także w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi i Teatrze Polskim w Poznaniu.

W filmie debiutował w 1951 roku rolą Fryderyka Chopina w „Młodości Chopina”. Pamiętamy go także ze „Stawki większej niż życie”, „Przygód Pana Michała”, „Lalki”, „Rodziny Połanieckich”, „Najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” i wielu innych filmów.


Czesław Wołłejko to ojciec dwóch aktorek – Magdaleny i Jolanty Wołłejko.  Zmarł w 1987 r.

1807 – w Radziwoniszkach koło Lidy zmarł Daniel Kazimierz – polski pijar, filozof, nauczyciel, profesor filozofii . Urodzony w 1738 r. w Dokudowie koło Lidy.

1826 – zmarł Józef Maksymilian – polski pisarz, badacz literatury i działacz kulturalny epoki Oświecenia, założyciel Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie w 1817 r., któremu przekazał wielki księgozbiór. Był autorem monografii historyczno-literackich, powiastek filozoficznych, przekładów literatury antycznej. Urodzony w 1748 r.

1863: wygrana powstańców w bitwie pod Chrobrzem.

1865 – w Telszach na Żmudzi urodził się Gabriel – polski polityk, minister spraw zagranicznych, pierwszy . Zabity w zamachu w 1922 r.

1917 – we Lwowie zmarł Józef Nusbaum-Hilarowicz – polski zoolog, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, ewolucjonista i propagator idei ewolucji, twórca lwowskiej szkoły zoologicznej. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Urodzony w 1859 r. Przeczytaj artykuł „Józef Nusbaum-Hilarowicz – niezwykły uczony z niezwykłej rodziny”.

1917 – zmarł Marian Raciborski – polski botanik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Lwowskiego. Zorganizował Instytut Biologiczno – Botaniczny na lwowskim uniwersytecie. Część zbiorów Raciborskiego zakupiło Przyrodnicze im. Dzieduszyckich we Lwowie. Urodzony w 1863 r.

1931 – w Łucku urodził się Eugeniusz Robaczewski – polski aktor. Zmarł w 2003 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 17 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *