16 kwietnia w Historii Kresów

16 kwietnia 2013

Andrzej Poczobut

1973 – w Brzostowicy Wielkiej na Grodzieńszczyźnie urodził się Andrzej – polski dziennikarz, publicysta, bloger, znany działacz mniejszości polskiej na Białorusi.

Przewodniczący Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi (do 2013 r.) nieuznawanej przez władze w Mińsku, redaktor naczelny podziemnych polskich pism na Białorusi „Magazyn Polski” i „Głos znad Niemna”. Znany ze swojej niezależnej postawy, zarówno dziennikarskiej jak i związkowej.


Za działalność w ZPB i dziennikarską wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany. M.in. 18 marca 2011 r. prokuratura w Grodnie oskarżyła go o znieważenie Aleksandra Łukaszenki w szeregu artykułów. 6 kwietnia 2011 r. został zatrzymany gdy próbował wyjechać do Mińska, by wziąć udział w połączeniu (przez telełącze) z delegacją Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi, a następnie został osadzony w areszcie śledczym. 5 lipca 2011 r. sąd w Grodnie skazał go na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 2 lata i zakaz opuszczania Grodna.

W 2012 r. pod adresem Poczobuta wysunięto kolejne zarzuty zniesławienia Łukaszenki, za które groziło do 5 lat więzienia. W marcu 2013 r. śledztwo zostało umorzone.


1863 – : zwycięstwo powstańców w bitwie pod Borowymi Młynami.

1888 – w wyniku wypadku w swoim laboratorium zmarł Zygmunt – polski fizyk, który wspólnie z Karolem Olszewskim jako pierwszy w historii skroplił tlen i azot.

Urodzony w 1845 r. w Grodnie. Studia rozpoczął w Kijowie, jednak przerwał je kiedy w wieku 18 lat przystąpił do Powstania Styczniowego. Schwytany przez Rosjan, został na pewien czas zesłany na Sybir. Potem ukończył studia w Berlinie, zrobił doktorat w Monachium i objął katedrę fizyki w Krakowie. To właśnie tu wspólnie z Olszewskim skroplili w 1883 r. tlen i azot, co było kamieniem milowym w rozwoju światowej fizyki i chemii. Później obaj uczeni zestalili też dwutlenek węgla i alkohol. Wróblewski zmarł tragicznie w wyniku oparzeń kiedy podczas pracy w laboratorium wylała mu się na ubranie lampa naftowa.

1899 – w Bargaliszkach urodził się Osman Achmatowicz – polski chemik pochodzenia tatarskiego z książęcego rodu herbu Kotwica, przydomku Starzyński, wiernego Polsce od Bitwy pod Grunwaldem w 1410 r. W 1920 r. jako ułan Pułku Tatarskich Ułanów brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Ukończył Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Członek korporacji akademickiej „”. Zmarł w 1988 r.

1919: rozpoczęła się ofensywa wojsk polskich na Lidę. Po dwudniowych walkach Polacy pod dowództwem majora Dąba-Biernackiego zajęli miasto. Zdobyto bolszewicki pociąg pancerny i wzięto 350 jeńców. Bolszewicy rozpoczęli odwrót na wschód ścigani przez polską kawalerię.

1923 – urodziła się Alina – polska aktorka filmowa i teatralna. Pochodzi z ziemiańskiej rodziny kresowej. Kresy opuściła w 1939 r. Wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Jej stryj, oficer Bohdan zginął w Katyniu.

1931 – we Lwowie urodziła się Zofia Kurzowa – językoznawczyni, badaczka słowotwórstwa polskiego i polszczyzny kresowej. Autorka i redaktorka słowników, m.in. „Słownika synonimów polskich”, a także książek o polszczyźnie Lwowa i Kresów. Zmarła w 2003 r.

1943 – Rząd Polski na Uchodźstwie zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o zbadanie okoliczności Zbrodni Katyńskiej.

1944 – ukraińscy żołnierze z 14 Dywizji Grenadierów SS dokonali masakry ludności polskiej w Chodaczkowie Wielkim. Zginęły 862 osoby.

1952 – generał August Emil „Nil” został skazany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie na karę śmierci.

2005 – zmarł Artur Hutnikiewicz – polski historyk literatury, erudyta, jeden z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego.  Urodził się w 1916 r. we Lwowie. Ukończył filologię polską i klasyczną na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, następnie był jego pracownikiem naukowym. W 1946 r. został zmuszony do opuszczenia Lwowa.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 16 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *