Zmiany w polskim rządzie – są reakcje znad Dniepru

9 stycznia 2018

Fot. rmf24.pl

News travel fast – jak mówią Anglicy, szczególnie w dobie szybkiego internetu. Najważniejsze ukraińskie portale internetowe podały do wiadomości informację o zmianach w gabinecie Mateusza Morawieckiego.

Co zrozumiałe, najwięcej zainteresowania budzi „zmiana warty” w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przypomnijmy: nowym szefem resortu, w miejsce Witolda Waszczykowskiego, został Jacek .


I tak na przykład portal espresso.ua wystąpił z odważną – nie sugerujemy przez to, że na pewno nieprawdziwą – tezą, jakoby wszystkie zmiany w Radzie Ministrów, począwszy od desygnowania Mateusza Morawieckiego na premiera, po ostatnie – zaskakujące – odwołanie Antoniego Macierewicza, oraz nieco mniej zaskakującą dymisję Witolda Wasczykowskiego miały powód jeden i zasadniczy: odmienić recepcję Polski na Zachodzie.

Trudno jednak pojąć, a tak wynika z tekstu, dlaczego nowym otwarciem na Europę miałaby być zmiana na stanowisku ministra zdrowia. Według naszej wiedzy nie ma zastrzeżeń co do praworządności w polskim szpitalnictwie.


Jednocześnie oberwało się Witoldowi Waszczykowskiemu, którego espresso.ua zapamiętało przede wszystkim z zeszłorocznej wypowiedzi, w której stwierdził on, że Polska będzie blokować akcesję Ukrainy do struktur unijnych, jeśli ta nie zrezygnuje z „propagowania pamięci o Banderze”.

Portal Ukraińska Prawa również – co charakterystyczne  – rozpoczął relację z Warszawy od informacji na temat zmiany szefa dyplomacji, a dopiero ok. 40 minut później podał pełną listę nowych ministrów.

Wyraźnie zasugerowano, że Jacek Czaputowicz posiada wszelkie kompetencje, by pełnić swój urząd, podkreślając m.in., że w latach 2008-2012 dyrektorował Krajowej Szkole Administracji Publicznej, noszącej – to już nasz dopisek – imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Najciekawsza jednak w tym wszystkim – jak się zdaje – była reakcja portalu ukrinform.ua, który o godzinie 14:45 czasu lokalnego (w Polsce – o 13:45) zamieścił fragmenty wywiadu, udzielonego Polskiemu Radiu przez ustępującego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. W nagłówku materiału czytamy:

W Polsce uważa się sprawę przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy za priorytet i wiele robi się dla wspomożenia tej kwestii.

Antoni – sprawdziliśmy, to prawda – powiedział, że nie można pozwolić, by Rosjanie siłą zmieniali układ granic w Europie.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

7 odpowiedzi Zmiany w polskim rządzie – są reakcje znad Dniepru

 1. Mike Odpowiedz

  9 stycznia 2018 w 17:30

  propaganda ukraińska jest taka sama jak rosyjska, jedna szkoła 🙂 Teraz trąbią wszędzie na Ukrainie, że Waszczykowski stracił pracę przez ukrainę 🙂 Jaja jak berety 🙂

 2. Obserwator Odpowiedz

  9 stycznia 2018 w 20:29

  A ja czekam na normalizację stosunków z Rosją. Odszedł fanatyk Macierewicz, Kaczor ma też mniej wigoru, więc może już pora… ?

  • przemek Odpowiedz

   10 stycznia 2018 w 09:20

   niebedzie normalnosci i zgody z Rosja,
   sa nowe instrukcje za oceanu,przygotowanie do wojny z rosja o ukraine,a Polska jest pierwsza na probe wyslana do ataku.

  • jan Odpowiedz

   10 stycznia 2018 w 09:25

   teraz to zobaczycie normalnosc,tak was beda w dupska cupciac az wam gile i ptrzalki powylarza.

  • observer48 Odpowiedz

   10 stycznia 2018 w 10:41

   @Obserwator
   Stosunki z RoSSją pozostaną moim zdaniem na dotychczasowym poziomie, albo się zaostrzą podobnie, jak z Ukrainą, bo premier Morawiecki wyraźnie się wypowiedział w sprawie ludobójstwa wołyńskiego. Nowy minister spraw zagranicznych opowiedział się za normalizacją stosunków Polski z UE, co przesunie stosunki z RoSSją i Ukrainą na dalszy plan, a stosunki z RoSSją na pewno się pogorszą, bo nowy rząd RP przypuści kolejny, bardziej zmasowany, niż dotychczas atak na Nord Stream 2, czego zapowiedź słyszeliśmy podczas konferencji prasowej premiera w Brukseli po spotkaniu z Junckerem i Timmermansem.

 3. krogulec Odpowiedz

  10 stycznia 2018 w 13:09

  Jak by nie było to Bandera zawsze wypłynie na wierzch.

 4. observer48 Odpowiedz

  10 stycznia 2018 w 18:22

  W kwestii lingwistycznej, to powinno być „News travels fast – jak mówią Anglicy”. „News”, podobnie jak „money”, to według angielskiej gramatyki rzeczownik niepoliczalny występujący zawsze w liczbie pojedynczej, a pojedyncza wiadomość to „a piece of news”, lub „an item of news”.
  Pozdrowienia i sukcesów w Nowym Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *