Witold z twarzą Sapiehy, kresowa bomba jądrowa i Piłsudski w gangu Olsena…

2 sierpnia 2014

Pilsudski_Witold_bombaCiekawostki i fakty historyczne z Kresów, którymi błyśniesz w każdym towarzystwie (szczególnie w czasie wakacyjnych sierpniowych upałów).

Obraz Matejki „” widział każdy. Ale już mało kto wie, że książę na tym obrazie ma twarz… zupełnie innego księcia – Adama Stanisława Sapiehy, który żył w XIX wieku. A kim był ten człowiek i czy podobny do tego na obrazie Matejki, to już sami tu sprawdźcie.

***


O tym, że ludzkość zawdzięcza Kresom niemal wszystkie wielkie dokonania nie musimy przekonywać (a spróbujcie tylko zaprzeczyć!). Wśród tych wynalazków jest także najstraszniejsza broń wszechczasów – bomba termojądrowa. Nie wierzycie? To przeczytajcie o Stanisławie Ulamie – genialnym uczonym ze Lwowa.

***


Za chwilę posypią się pewnie na nas gromy, że odbrązawiamy postać Wielkiego Marszałka. Ale nawet Józef miewał zabawne wpadki. Pewnie słyszeliście o brawurowym napadzie, którego dokonał w 1908 roku ze swoimi ludźmi na carski wagon z pieniędzmi na stacji Bezdany na Wileńszczyźnie. Akcja bardzo chwalebna bo pozwoliła potem finansować polskie zbrojne podziemie (choć ówczesne poprawne politycznie polskie środowiska bynajmniej nie były nią zachwycone).

Tyle, że ten skok powiódł się dopiero za drugim podejściem. O pierwszym na ogół się skromnie milczy – przypominało bowiem raczej akcję w komediowym stylu gangu Olsena… Zobaczcie jak to było.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *