UE: Ukraina musi bardziej zdecydowanie walczyć z korupcją

13 marca 2018

Podczas wizyty w Kijowie Federica , szefowa unijnej dyplomacji, powiedziała że zarówno Europa, jak i obywatele Ukrainy „oczekują i chcą zobaczyć wyraźny postęp w walce przeciwko korupcji”.

Mogherini spotkała się z prezydentem Petro Poroszenką oraz premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.


Mogherini mówiła też o potrzebie ustanowienia specjalnego antykorupcyjnego sądu, co zalecają Ukrainie od miesięcy eksperci z MFW czy Komisji Weneckiej. Prezydent zapewniał, że odpowiednie zostanie przyjęte jeszcze tej wiosny.

Mogherini (na zdjęciu) mówiła też o tym, że istniejące już na Ukrainie antykorupcyjne instytucje „muszą mieć możliwość niezależnego działania, wystarczające kompetencje i zasoby, aby prowadzić śledztwa, ścigać podejrzanych i w końcu doprowadzić do skazania odpowiedzialnych za korupcję”.


9 marca Komisja Europejska wstępnie zaakceptowała projekt kolejnej pożyczki 1 mld euro dla Ukrainy na wsparcie stabilizacji ekonomicznej i reformy strukturalne. Ale pożyczka ta ma być uruchomiona pod warunkiem rozpoczęcia reform antykorupcyjnych i gospodarczych.

Pomysł takiej warunkowej pożyczki musi jeszcze zaakceptować Parlament Europejski i państwa .

Oprac. MaH, rferl.org

fot. Estonian Presidency, CC BY 2.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź UE: Ukraina musi bardziej zdecydowanie walczyć z korupcją

  1. Stanisław Odpowiedz

    13 marca 2018 w 23:10

    Jeden z moich znajomych (Ukrainiec z polskimi korzeniami) miał propozycję pracy w urzędzie d/s walki z korupcją (obwodowy) – za… XXX tys $. Na ripostę, że jest inżynierem a nie prawnikiem (wymóg prawny) otrzymał informację, że za 30 tys $ zostanie prawnikiem w tydzień.
    Ot taki kraj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *