Był jednym z największych ukraińskich poetów. Symbolem wolnej Ukrainy. W ubiegłym roku obcięli mu głowę – pod pretekstem rekonstrukcji. Teraz dniepropietrowski pomnik Tarasa Szewczenki został w ogóle zdemontowany.
W Dniepropietrowsku najwyraźniej największego ukraińskiego poety nie cenią. Od roku jego pomnik stał bez głowy, przynosząc wstyd Ukraińcom. Jakby tego było mało, kilka miesięcy temu z cokołu ktoś odkręcił tablice z brązu. Teraz 50-tonowy monument całkiem usunięto.
Taras Szewczenko dla rozsianych po całym świecie Ukraińców to swego rodzaju ikona. Człowiek, który symbolizuje los Ukraińców. Wielu z nich interpretuje sprawę uszkodzonego pomnika jako symbol nieszczęść, które spotkają ojczyznę, szczególnie fakt, że – zanim został zdemontowany – cały odchylił się od osi i pokrył pęknięciami.
Ma powrócić na miejsce odnowiony do 2014 roku, kiedy przypada 200. rocznica urodzin poety.
Kresy24.pl


Dodaj swój komentarz