Temat – rzeka i wciąż aktualny: Rozbite Imperium. Czy rzeczywiście upadło?

23 listopada 2017

Trzecia już z cyklu „Rozbite Imperium” odbędzie się 25 – 26 listopada – tym razem w Polsce, w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Organizowana jest w stulecie odzyskania niepodległości przez państwa, które powstały po upadku Imperium Rosyjskiego. Dwie poprzednie odbyły się w Kijowie oraz . Udział w konferencji zapowiedzieli naukowcy, dyplomaci, dziennikarze, działacze i politycy z Białorusi, Ukrainy i państw kaukaskich oraz Polski.

Wystąpienia wprowadzające i panele dyskusyjne będą poświecone tematom: „W tyglu dróg do niepodległości i tworzenia się koncepcji bytu państw obszaru Międzymorza”, „Miejsce Ukrainy w polityce niepodległościowej Józefa Piłsudskiego”, „Tworzenie własnej wojskowości – tworzenie własnej niepodległości”, „Misja narodowa szkoły, wychowawcy i nauczyciela w dziełach Lucjana Zarzeckiego oraz na tle ideałów ”, „Od upadku caratu do permanentnej rewolucji”, „Czy rzeczywiście imperium upadło?”, „Niepodległość wczoraj i dziś. Debata z udziałem młodzieży z Państw Partnerstwa Wschodniego”, „Ferment na wschodzie – Białoruska Republika Ludowa, , Krymska Republika Ludowa i Zakaukaska Demokratyczna Republika Federacyjna”, „Białoruś – Niespełniona niepodległość”, „Jak zbudować państwo? – powstanie Białoruskiej Republiki Ludowej”,  „Współczesne stosunki polsko-ukraińskie a i Zachodnioukraińska Republika Ludowa”, „Koncepcje i problemy federalizmu w Rosji w 1917 r.”, „Miejscowy konstytucjonalizm jako wyraz rosyjskiego federalizmu”, „Konserwatywne nurty w Ukraińskiej Republice Ludowej”, „ i odznaczenia bałachowców”, „Nieznane elementy polsko-gruzińskich stosunków w dobie upadku Imperium”,  pierwszej niepodległości i odzyskanej niepodległości w XX wieku, „Ekonomiczne podstawy Międzymorza w myśli Ojców Założycieli II RP”, „Adriatycko-bałtycko-czarnomorska integracja: od niepodległości do niezależności”,  „Putinowska oferta dla Europy”, „Współpraca polskich i ukraińskich środowisk narodowych w kontekście budowy Międzymorza”, „Wizja nowego korytarza transportowego ”, „Historia i współczesność ruchów pacyfistycznych w służbie Kremla. Przykład państw bałtyckich”, „Czy sklei imperium?”, „Rozbite Imperium – pokolenia przeszłe i obecne wobec wyzwania niepodległości”.


Po zakończeniu pierwszego dnia konferencji w Gmachu Sejmu odbędzie się prezentacja filmu dokumentalnego „Przyjaźń w cieniu Kremla”(reż. Maciej Grabysta i Wojciech Jachymiak). Konferencja odbędzie się pod patronatem poseł Małgorzaty Gosiewskiej. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Publiczna 2017 – komponent II Wymiar wschodni polskiej polityki zagranicznej 2017.

Kresy24.pl (HHG)


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *