„Rosja 1917. Wolność – anarchia – bolszewizm”

23 listopada 2017

dokonali genialnej manipulacji ideologicznej. Nazwali przewrót rewolucją. Po stu latach, mimo że nie jesteśmy bolszewikami wciąż używamy wymyślonego przez nich określenia i przyjmujemy tym samym, że mieli oni szerokie poparcie społeczne” – powiedziała Walentina Czubarowa ze Stowarzyszenia „Za Wolną Rosję” podczas debaty „Rosja 1917. – anarchia – bolszewizm”.

Punktem wyjście do dyskusji na temat stulecia rewolucji oraz dziejów Rosji w minionym stuleciu był 93. numer kwartalnika „Karta”, w którym zamieszczono fragmenty dzienników świadków roku 1917. Do tej pory ukazały się one jedynie na łamach rosyjskiego portalu Prozhito.org. Powstał on w 2015 r. z inicjatywy działaczy zabiegających o utrwalenie pamięci o czasach carskich i epoce komunizmu. Obecnie na stronie można odnaleźć fragmenty zapisków ponad 140 tysięcy osób z których najstarsze pochodzą z końca XVIII wieku.


Z redakcją kwartalnika „Karta” przy przygotowaniu najnowszego numeru współpracowali działacze funkcjonującego w Polsce Stowarzyszenia „Za Wolną Rosję”. Działająca od trzech lat organizacja skupia mieszkających w Polsce Rosjan, którzy deklarują sprzeciw wobec współczesnego ekspansjonizmu Rosji i opowiadają się za demokratyzacją społeczeństwa rosyjskiego. (WIĘCEJ)

Kresy24.pl/Dzieje.pl/PAP (HHG)


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *