
fot: alevision.co/Unsplash.com
Misją Rosji w świecie jest wzmocnienie, rozwój rosyjskiego świata i uczynienie go bardziej atrakcyjnym dla samych Rosjan i obywateli innych krajów – powiedział prezydent Władimir Putin podczas uroczystości wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych.
“To jest taki wielopłaszczyznowy – rosyjski świat, ogromny. Nie my go stworzyliśmy. Naszą misją jest jego wzmocnienie, rozwój i uczynienie atrakcyjnym dla naszych obywateli i dla całego świata” – powiedział prezydent.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow napisał w 2015 roku w artykule dla Rossijskiej Gaziety, że “udzielenie pełnego wsparcia rosyjskiemu światu jest bezwarunkowym priorytetem polityki zagranicznej kraju” i zapis ten jest zapisany w Koncepcji Polityki Zagranicznej Rosji.
W 2016 r. minister wyjaśnił, że pojęcie to nie jest związane z nacjonalizmem. Chodzi o “ochronę rodaków, promowanie ideałów i wartości rosyjskiego świata, odzwierciedlenie naszej wielonarodowej kultury” – wyjaśnił Ławrow.
Termin “rosyjski świat” jest również czasami używany w kontekście stosunków Rosji z byłymi republikami radzieckimi. Na przykład, w lutym 2021 roku rzecznik prezydenta Dmitrij Peskow powiedział, że Ukraina należy do świata rosyjskiego i głupotą jest zaprzeczanie “więzom kulturowym, historycznym, wspólnym korzeniom” Ukrainy i Rosji.
oprac. ba za rbc.ru

