Podjęli współpracę z komunistyczną i sowiecką bezpieką. Czy byli zdrajcami? (WIDEO x 4)

7 grudnia 2017

Postawienie zarzutu zdrady wymaga nie tylko zrozumienia realiów epoki, wymaga również wzięcia pod uwagę, że od zdarzeń dzieli nas upływ czasu, ale również coraz wyraźniejsza bariera kulturowa – podkreślał dr Andrzej Chmielarz podczas konferencji „Oblicza zdrady” w warszawskim Przystanku .

W trakcie konferencji zostały przedstawione najważniejsze postaci polskiego podziemia niepodległościowego, które przeszły na stronę komunistów, sposoby ich łamania przez resort bezpieczeństwa, skala wykorzystania do działań operacyjnych, ich własne inicjatywy współpracy z „bezpieką” oraz dalsze losy w PRL – już po wygaśnięciu aktywnej roli agenturalnej. Zaprezentowano też osoby, których postawa interpretowana była przez niektóre środowiska niepodległościowe jako zdrada, ale – jak się okazało – ich motywacje i rzeczywista działalność były bardziej złożone i niejednoznaczne niż autentycznych agentów.


Nie chcemy ich osądzać, ponieważ sytuacje w jakich się znaleźli były ekstremalne, dziś niewyobrażalne. Część z postaci prezentowanych na tej konferencji to postacie zupełnie niejednoznaczne, bardzo zasłużone dla konspiracji, które później podjęły się działań określanych przez część środowisk niepodległościowych i kombatanckich jako zdrada

– mówił organizator konferencji dr Tomasz Łabuszewski, odnosząc się do omawianych w jej trakcie losów żołnierzy podziemia, którzy podjęli współpracę z bezpieką komunistyczną i sowiecką.

Konferencja naukowa Oblicza zdrady została zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w ramach Centralnego Projektu Badawczego „Podziemie niepodległościowe w Polsce 1944–1956”. Polecamy załączone niżej wideorelacje z czterech sesji konferencji. To bardzo ciekawy materiał!


Czytaj również:

„Oblicza zdrady” – najważniejsze postaci polskiego podziemia niepodległościowego, które przeszły na stronę komunistów

Kresy24.pl/IPN (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *