Litwa przygotowuje „plan B” ws. elektrowni jądrowej na Grodzieńszczyźnie

7 grudnia 2017

Przedstawiciele władz litewskich zaniepokojeni rychłym uruchomieniem pod swoją granicą pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej przygotowują „plan B”. Na początku grudnia międzyresortowa grupa będzie dyskutować o tym, jak przygotować się i jak odpowiadać na zagrożenia dla kraju, które stwarza budowana w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie .

Jak pisze środowe wydanie gazety Verslo Žinios, doradca premiera ds. polityki międzynarodowej Deividas Matulionis zwraca uwagę, że sprawa jest na tyle paląca, że w dyskusji o problemach wynikających dla kraju z powodu budowanej elektrowni powinni wziąć udział przedstawiciele resortów energetyki, finansów, spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, obrony, środowiska i agencji odpowiedzialnych za radioaktywne, pisze RU.DELFI.LT.


Jak powiedział w rozmowie z TV Biełsat fizyk jądrowy z Mińska Andriej Ożarowskij, „to zabawne gdy widzimy  jak białoruscy naukowcy, nie mając informacji o tym, co tam tworzą (na budowie elektrowni atomowej – red.) rosyjscy wykonawcy, robią dobrą minę do złej gry. My przecież do tej pory nie wiemy w jakim stanie jest uszkodzony korpus reaktora…. Strona białoruska, jak rozumiem, nie ma kontroli nad tym, co zostało przez rosyjskiego wykonawcę dostarczone. Rosyjskiemu kontrahentowi wszystko jedno – dostaną pieniądze z budżetu i zbudują, nawet jeśli jest to niebezpieczne”,- powiedział białoruski naukowiec.

Ożarowski bije na alarm: Nie wolno ufać wynikom testów warunków skrajnych, czyli tzw. stresstestom, na które powołują się władze Białorusi deklarując absolutne bezpieczeństwo elektrowni.


zleciła wykonanie testów warunków skrajnych stronie rosyjskiej – a to znaczy, że bada je sam (czyli wykonawca-red.).To niedorzeczne. Testy warunków skrajnych powinny być przeprowadzane zgodnie z metodą europejską – przez niezależnych od wykonawców elektrowni ekspertów w dziedzinie fizyki jądrowej. Tym bardziej trzeba zrozumieć, że testy warunków skrajnych to nie jest praca ze sprzętem, to praca z dokumentami. A u nas jak zwykle – „papier wszystko wytrzyma”. Przypominam, że w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na 26 kwietnia 1986 roku wszystko w dokumentach się zgadzało. Dlatego te testy warunków skrajnych nic nie znaczą”- mówi ekspert.

Jak pisaliśmy w poniedziałek, według Ministerstwa Energetyki Białorusi, 2 grudnia został zamontowany korpus drugiego reaktora białoruskiej elektrowni jądrowej.

 pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski  Rosatom będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów.

od samego początku wyrażała obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni.  zarzucało Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat kolejnych etapów budowy elektrowni.

Rosyjska państwowy „Rosatom”, który buduje pierwsząj elektrownię jądrową na Białorusi poinformował w lipcu, że obydwa reaktory białoruskiej stacji zostaną oddane do użytku w lecie 2020 roku.

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Litwa przygotowuje „plan B” ws. elektrowni jądrowej na Grodzieńszczyźnie

 1. Lenkas Odpowiedz

  8 grudnia 2017 w 08:05

  A czy można ufać temu Ożarowskiemu? Kto to jest? Czy uczestniczył w tym testach warunków skrajnych? Czy to jego widzimisię?

  • księciunio Odpowiedz

   10 grudnia 2017 w 21:29

   Głupek to zawsze zostanie głupkiem na ciebie nie ma rady ani nadziei.

   • Lenkas

    11 grudnia 2017 w 08:11

    Poprostu nie lubię propagandy, która w tym artykule wyziera z każdej litery… Czy ci Białorusini są aż tacy debile, że budują elektrownię jądrową na swym terytorium tylko po to, by w swoim czasie koniecznie eksplodowała (nie dbając o żadne bezpieństwo)? Dlatego zgadzam się z myślą – Głupek to zawsze zostanie głupkiem na ciebie nie ma rady ani nadziei – z wielbicielami propagandy tak jest…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *