Na Białorusi aresztowano najgroźniejszego cyberprzestępcę Europy Wschodniej

7 grudnia 2017

29 listopada funkcjonariusze Komitetu Śledczego Białorusi i Biura „K” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych we współpracy z zatrzymali na Homelszczyźnie 33-letniego Białorusina, który ma być jednym z najgroźniejszych cyberprzestępców Europy Wschodniej. Mężczyzna jest podejrzewany o sprzedaż złośliwego oprogramowania znanego jako Andromeda.

Jak informuje agencja powołując się na szwedzko-amerykańską firmę Recorded Future, zajmującą się cyberbezpieczeństwem, Białorusin to 33 -letni Siergiej Jarec z Rzeczycy. Według Recorded Future mężczyzna ten ukrywał się pod pseudonimem Ar3s. Jest znany w rosyjskojęzycznym świecie cyberprzestępczości od 2004 roku. Firma zidentyfikowała go jako twórcę botnetu Andromeda i innych narzędzi hakerskich. Botnet to sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem pozostającym w ukryciu przed użytkownikiem i pozwalającym jego twórcy na sprawowanie zdalnej kontroli nad wszystkimi zainfekowanymi komputerami.


Jest podejrzewany o sprzedaż złośliwego oprogramowania przez . Według śledczych, za pośrednictwem forum haker pomagał kupować i aktualizować trojana, który paraliżuje ochronę komputera i pozwala aktywować inne złośliwe programy udostępniane cyberprzestępcom do wyłudzania danych lub pieniędzy.

Złośliwe oprogramowanie mogło od 2011 roku zainfekować nawet milion komputerów miesięcznie na całym świecie.


Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *