Podczas manewrów Zapad-2017 Rosja ćwiczyła zmasowany atak na Europę

20 grudnia 2017

Niemiecka gazeta „Bild”, powołując się na niemieckich analityków wojskowych, ujawniła, co tak naprawdę ćwiczyły wojska rosyjskie i podległe im siły białoruskie podczas jesiennych manewrów Zapad-2017.

Gazeta pisze, cytując nieujawnionych z nazwiska ekspertów, że według scenariusza inwazja „rozpoczęła się” od zajęcia tzw. Przesmyku Suwalskiego i odcięcia krajów bałtyckich od reszty NATO. Następnym krokiem była „neutralizacja” z powietrza bądź zajęcie baz wojskowych na terytorium Polski i innych częściach „wschodniej flanki” NATO. Ćwiczono także bombardowania „krytycznej infrastruktury” wojskowej i cywilnej w Niemczech, Holandii, Szwecji, Finlandii, Polsce. Dlatego podczas manewrów Zapad-2017 rosyjskie samoloty zapuszczały się daleko od granic Rosji, zbliżając się do przestrzeni powietrznej krajów basenu Morza Bałtyckiego i Północnego, nawet do Wielkiej Brytanii. Zdaniem ekspertów, na których powołuje się „Bild”, chodziło między innymi o sprawdzenie jak reagują systemy przeciwlotnicze i rozpoznawcze „bombardowanych” krajów. W scenariuszu bombardowania miały służyć sparaliżowaniu krajów Europy Zachodniej i rozbudzenie nastrojów przeciwnych angażowaniu się na wschodniej flance NATO. Jak czytamy w artykule, symulacja pokazała, że kraje Europy Środkowej lepiej reagowały na rosyjskie manewry.


Z artykułu wynika, że scenariusz zakładał zajęcie krajów bałtyckich. Eksperci nie są pewni, czemu w scenariuszu ostatecznie służyły symulowane ataki na Finlandię, Szwecję, Norwegię oraz Polskę. Wiadomo, że celem minimum w scenariuszu była”neutralizacja” ich sił i infrastruktury, ale niewykluczone, że chodziło o zajęcie na trwałe również tych krajów.

od początku manewrów Zapad-2017 stanowczo zaprzecza, że ćwiczenia miały charakter ofensywny. Twierdzi, że brało w nich udział kilkanaście tysięcy żołnierzy, wysocy dowódcy NATO mówili o nawet 100 tysiącach, co łamałoby traktaty międzynarodowe.


Oprac. MaH, dailymail.co.uk, bild.de

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Podczas manewrów Zapad-2017 Rosja ćwiczyła zmasowany atak na Europę

 1. ziutek Odpowiedz

  21 grudnia 2017 w 08:08

  naturalną dla raka tendencją jest rozrastanie się, jakoś mnie to nie dziwi

 2. Dzierżyński Odpowiedz

  27 grudnia 2017 w 11:06

  Okupacja tak rozległego terytorium i praktycznie izolacja gospodarcza Rosji, szybko by ją wykończyły ekonomicznie. Ropą i gazem się nie najesz:)

 3. rafał Odpowiedz

  27 grudnia 2017 w 19:18

  Dajcie spokój z tymi ruskimi i ich manewrami , smiechu warte ! Dzis ruskie za putina są mocni tylko na malutki jeden kraik i w gebie ale jakby doszło do jakiegos konfliktu to by ruski smieć wiał za ural !!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *