Po 12 latach tułaczki oddział ZPB w Mińsku ma własne pomieszczenie!

27 października 2017


26 października odbyło się uroczyste otwarcie siedziby oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku.  Polacy mieszkający w białoruskiej stolicy zostali pozbawieni  własnego lokum 12 lat temu, gdy białoruski uderzył w .

Na uroczystość otwarcia biura ZPB przybyli wysocy goście, m.in.: RP w Mińsku Konrad , rzecznik Ambasady RP, radca Marcin , kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP, radca Marek Pędzich oraz konsulowie Izabela Choińska i Adam . Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi był reprezentowany przez prezes ZPB Andżelikę Borys i członka Zarządu Głównego Andrzeja Poczobuta.


Helena , prezes Oddziału ZPB w Mińsku

Do zgromadzonych przemówiła prezes Oddziału ZPB w Mińsku, członkini Zarządu Głównego organizacji Helena Marczukiewicz. Działaczka polska opowiadała o tym, jakie trudności trzeba było pokonać, aby stało się możliwe wynajęcie pomieszczenia, które będzie wykorzystywane do organizacji zebrań zrzeszonych w ZPB Polaków Mińska i okolic, do przeprowadzenia prób zespołów artystycznych, działających przy Oddziale ZPB w Mińsku, a także do organizacji innych przedsięwzięć i uroczystości.


Oleg Szpeć

Za realizację marzenia członków Oddziału ZPB w Mińsku o własnym pomieszczeniu, Helena Marczukiewicz dziękowała Ambasadzie RP w Mińsku oraz członkom oddziału, którzy ofiarowali własne środki na wyremontowanie oraz umeblowanie pomieszczenia.

Przemawia ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik

Kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP, radca Marek Pędzich

Przemawia szefowa ZPB

Życzenia z okazji otwarcia biura ZPB w Mińsku złożyła prezes ZPB Andżelika Borys. Gratulując osiągnięcia dawno wymarzonego celu życzyła ona, aby w biurze ZPB w Mińsku zawsze brzmiał , a samo pomieszczenie było wykorzystywane między innymi do nauczania w Mińsku języka polskiego i stało się oazą polskiej oświaty w stolicy Białorusi. – zawsze była, jest i będzie priorytetem w działalności Związku Polaków na Białorusi – podkreśliła w swoim przemówieniu prezes Borys.

Kwartet smyczkowy „Anima”

Gra Eugeniusz Karpijewicz

Uroczystość otwarcia w stolicy Białorusi biura ZPB uświetnił występ znakomitych artystów – znanego mińskiego kwartetu smyczkowego „Anima” oraz pianisty Eugeniusza Karpijewicza, który zakończył koncert wykonaniem słynnego poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego.

Polina Juckiewicz z Mińska, zdjęcia autorki i Andrzeja Zaniewskiego

Kresy24.pl za znadniemna.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Po 12 latach tułaczki oddział ZPB w Mińsku ma własne pomieszczenie!

  1. Polak Odpowiedz

    15 listopada 2017 w 19:24

    Gratuluję niezależnego, zależnego od władz RP i Ambasady, lokalu!
    Lokal gdzie, znów przy Ambasadzie?? ))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *