Lwowska SBU: „Zatrzymaliśmy organizatorów antypolskich prowokacji”

20 kwietnia 2017

„Wszyscy organizatorzy antypolskich prowokacji w obw. lwowskim, które miały miejsce 29 marca, zostali zatrzymani, a kierujący akcjami i ich mocodawcy wyjawieni. Rosyjskie służby specjalne długo będą wspominały krach swojej operacji” – oświadczył szef w obwodzie lwowskim Wiktor Andrejczuk.

29 marca budynek KG RP w Łucku został zaatakowany granatnikiem. W tym samym dniu grupa blisko stu osób usiłowała zatamować ruch samochodów na trasie Lwów-Rawa Ruska. Opis wyjaśnień szefa SBU obwodu lwowskiego w sprawie zatrzymania uczsestników akcji i wyjawienia sprawców oraz osób nimi kierujących cytujemy za portalem pl.com.ua w tłumaczeniu „Kuriera Galicyjskiego”:


Wszyscy organizatorzy antypolskich prowokacji w obw. lwowskim, które miały miejsce 29 marca, zostali zatrzymani, a kierujący akcjami i ich mocodawcy wyjawieni. Rosyjskie służby specjalne długo będą wspominały krach tej operacji – powiadomił o sukcesie SBU jej szef w obw. lwowskim Wiktor Andrejczuk.  Powiedział też, że podległe mu jednostki przez kilka dni śledziły uczestników akcji: – Przed miesiącem przy wjeździe do Mościsk, jak pamiętacie, zatrzymany został w ramach operacji, którą przeprowadziliśmy, autobus z podobną grupą osób. Była to pierwsza próba dokonania takiej prowokacji. Dziś SBU zdolna jest działać z wyprzedzeniem. Nie zatrzymywaliśmy tego autobusu do pewnego czasu, ponieważ nie znaliśmy wtedy jeszcze organizatorów tych prowokacji. Dlatego pozwoliliśmy im przemieszczać się swobodnie do pewnego punktu, w którym ich zatrzymaliśmy. Ta operacja odbywała się już pod naszą kontrolą od początku do końca. Nasze służby przeprowadziły akcję, zakrojoną na szeroką skalę. Tym razem daliśmy możliwość organizatorom wyjawić się, by zrozumieć skąd idą rozkazy. W toku tej specjalnej operacji zostały wyjawione wszystkie osoby powiązane z organizacją prowokacji. Mowa tu o mieszkańcach obw. chmielnickiego, Kijowa i o kilku osobach ze Lwowa. Wspólne z policją działania pozwoliły na ich zatrzymanie. Ale, rzecz najważniejsza – znamy już wszystkich organizatorów prowokacji. Zostały otwarte sprawy kryminalne z paragrafu 110 – „Zagrożenie spójności terytorialnej”. Na dzień dzisiejszy zatrzymaliśmy cztery osoby. Ale na tym działań nie zakończymy. Określiliśmy również wszystkich mocodawców. Ślady wiodą do Rosji. Nie będę tu opowiadał o szczegółach naszych akcji, bo niektóre jeszcze trwają i sprawa jeszcze nie jest zakończona. Wszystkie osoby zatrzymane zostały na razie na 60 dni. Obecnie ustalamy okoliczności sprawy, prowadzimy przeszukania w Kijowie wśród współorganizatorów prowokacji. Myślę, że rosyjskie służby specjalne długo będę przeżywały krach tej operacji.
Szef SBU obw. lwowskiego zaznaczył, że bezpośredni uczestnicy fałszywej akcji protestu na polskiej granicy nie zostali aresztowani: – Nie prowadzimy też oczywiście wobec nich spraw kryminalnych. Szkoda, że były tam też dzieci – uczniowie szkół i zawodówek. Mamy spis tych osób i przekazaliśmy go nauczycielom i dyrektorom tych szkół. Przecież są to ludzie, którzy przyjechali za pieniądze. Nie wiedzieli nawet, po co ich tam przywieziono, ale gdy zrozumieli, o co chodzi, nie chcieli nawet wychodzić z autobusów. Policjanci po krótkiej rozmowie z nimi puścili ich wolno.

Kresy24.pl/kuriergalicyjski.com/pl.com.ua


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

15 odpowiedzi Lwowska SBU: „Zatrzymaliśmy organizatorów antypolskich prowokacji”

 1. prawy Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 09:47

  Tych od granatnika z Łucka zatrzymali ?
  Pod Mościskami?

  • SyøTroll Odpowiedz

   20 kwietnia 2017 w 10:19

   Dokładnie. Dla lwowskich sbuków, ci od granatnika to pikieciarze spod Mościsk, w tym „dzieci – uczniowie szkół i zawodówek”. Od początku twierdziłem, że post-majdanowa Ukraina zmierza w kierunku rzekomo „proeuropejskiego” i „demokratycznego” totalitaryzmu.

 2. ziutek Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 10:00

  Nu tawariści, czekamy na dementi…

 3. SyøTroll Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 10:12

  No, i po raz kolejny się okazuje, że obywatele ukraińscy, organizujący i finansujący pokojowe pikiety to według lwowskich sbuków i ich neonazistowskich współpracowników groźni kryminaliści stanowiący „zagrożenie spójności terytorialnej”. Źle z nimi, skoro boją się nawet pokojowych manifestacji.

  Chodzi o zdławienie wolności słowa na Ukrainie, SBU uważa, że jest to właściwe i proeuropejskie.
  Niedługo zapewne byle co będzie nazywane przez nich „terroryzmem”. A wojna prowadzona przeciw obywatelom Ukrainy na jej wschodzie to według nich „antyterroryzm”. Uważam że, za bardzo się zamerykanizowali, i poddali doktrynie według której pacyfizm i pacyfikacja to to samo.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Pacifista_Arresto.jpg

  • GsG-Point Odpowiedz

   20 kwietnia 2017 w 11:52

   Tak, piękny ruski punkt widzenia…

 4. prawy Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 10:19

  A tych od pomników, też pod Mościskami zatrzymają?
  A może w innej miejscowości ?
  Chyba już wiedzą gdzie?

 5. SyøTroll Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 10:43

  Pamiętajmy również, że hasła typu „Wołyń w sercu” czy „Polacy łączcie się”, są według wykładni SBU, i zapewne kresów24.pl także, antypolskie.
  ŁAPKA W GÓRĘ !!!

 6. ron Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 11:08

  Taaak, szczytne hasła są najważniejsze, a kto i po co je wypisuje – e, kto by tam dociekał.
  „da zdrawstwujet sowietskij sojuz, urraa”

 7. Ula Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 11:15

  To ta manifestacja/ blokada byla antypolska??

  No popatrzcie, zeby dojsc do takich wnioskow, trzeba naprawde duuuzej wyobrazni, albo brakow w uzwojeniu pewnego organu w czaszce.

 8. ziutek Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 11:19

  Widzę, że nie było trzeba długo czekać.
  Naprawdę robicie to za darmo?
  Wątpię.

  • prawy Odpowiedz

   20 kwietnia 2017 w 13:51

   Niejaki Ziutek, zazdrością ragulską na publikę k24 wytrysnął.

 9. Basia Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 16:32

  To chyba SBU sama siebie zatrzymała, bo przecież wiadomo, że to była kiepska banderowska prowokacja.

 10. klima Odpowiedz

  20 kwietnia 2017 w 23:33

  Wszystkich rosyjskich agentów należało aresztować i szybko wytoczyć im sprawy karne oraz wydać odpowiednio wysokie wyroki. Nawet, gdy była to młodzież.

 11. Tord Odpowiedz

  21 kwietnia 2017 w 02:41

  Czytając wypowiedź Wiktorka to widać że musiał z wielkim przejęciem opowiadać o tej specjalnej troski akcji. Jego życiowy sukces i do tego zagranie na nosie rosyjskim służbom. Śmieszny musi on być. A protestujący Polacy w obronie swoich praw to uczestnicy antypolskiej prowokacji. Ciekawe rzeczy można nieraz przeczytać

 12. stary Buc Odpowiedz

  21 kwietnia 2017 w 21:21

  Do Kommandeur SS Galizien we Lwowie. (PO-ufne).
  NIE Z NAMI TE NUMERY!!!!!…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *