Kreml boi się rozpadu Rosji: „Przenieśmy stolicę!”. Pytanie gdzie – na Syberię, czy do Sewastopla?

15 kwietnia 2016

rosja-rozpad

Najpierw politolodzy i minister Spraw Nadzwyczajnych Rosji rekomendowali przeniesienie stolicy FR do któregoś z syberyjskich miast. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości  chce ocenić możliwość przeniesienia jej z Moskwy do Sewastopola.

Skąd takie pomysły? Rosyjscy eksperci już od jakiegoś czasu podkreślają, że skupienie wszystkich instytucji politycznych i finansowych w europejskiej części FR hamuje rozwój regionów i grozi rozpadem państwa.


Już w 2012 roku alarmowali, że oddalone od centrum administracyjnego, szybko rozwijające się ośrodki na Północy i Dalekim Wschodzie oraz rozwijające się tam ruchy nacjonalistyczne mogą doprowadzić do oderwania się Syberii.

Skłaniał się najwyraźniej ku takiej ocenie również Minister Spraw Nadzwyczajnych Siergiej , który proponował ówczesnemu premierowi Władimirowi Putinowi stworzenie centrum rozwoju Wschodniej Syberii i Dalekiego Wschodu. – Administracyjna Rosji powinna zostać zlokalizowana na Syberii, bo ten region ma największy wpływ na finansową stabilność państwa – argumentował .


W mediach komentowany był wariant, w którym pozostałaby siedzibą prezydenta i parlamentu, natomiast rząd i pozostałe urzędy centralne znalazłyby się w innych miastach. Pierwsze tego typu decyzje zapadły w 2013 roku, kiedy parlament zdecydował o przeniesieniu do Petersburga federalnych instytucji sądowniczych.

W 2014 roku premier Dmitrij Miedwiediew polecił swoim ministrom przygotowanie raportu w sprawie przeniesienia na strategicznych urzędów i firm.

Teraz pojawiła się koncepcja przeniesienia stolicy do Sewastopola. Zgłosił ją Instytut Analizy Infrastruktury Politycznej, według którego podkreśliłoby to status Krymu jako nieodłącznej części Rosji i sprzyjało międzynarodowemu uznaniu anektowanego półwyspu.

W 2018 r. mija 100 lat od decyzji, jaką podjęły władze bolszewickie o powrocie stolicy z Piotrogrodu do Moskwy. Uroczystych obchodów Moskwa może jednak nie doczekać… Czytaj również: Rosja całkiem się rozpadnie w stulecie bolszewickiej rewolucji? 2017 rok – tę datę wyznaczają eksperci (WIDEO)

Kresy24.pl/archiwu Kresy24, IAR, studium.uw.edu.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

16 odpowiedzi Kreml boi się rozpadu Rosji: „Przenieśmy stolicę!”. Pytanie gdzie – na Syberię, czy do Sewastopla?

 1. observer48 Odpowiedz

  16 kwietnia 2016 w 03:23

  Mordor się rozpadnie bez wzgłędu na to, gdzie Putlerek przeniesie stolicę.

 2. olek Odpowiedz

  16 kwietnia 2016 w 09:51

  komuś króliczki się hendorzą w głowie skoro takie brednie pisze.Równie dobrze można by sporządzić taką mapę USA i wieścić rozpad.

  • SyøTroll Odpowiedz

   18 kwietnia 2016 w 10:39

   „Króliczki się chędożą (ten zapis jest poprawniejszy, „hendorzu” jeden) w głowie” takim jednym co pragną rozpadu Chin, FR ale i powstania jakiegoś Saamilandu na północy Szwecji i Finlandii. Równie rozsądne są marzenia o wiecznie skłóconej europie powstałej z rozpadu UE. FR się zapewne rozpadnie, ale oby nastąpiło to względnie ewolucyjnie, bo jeśli dojdzie do nowych wojen etnicznych na terytorium obecnej FR to kogo będziemy za to winić ? Przecież nie etniczną Rosję.

   • olek

    19 kwietnia 2016 w 16:10

    Pomarzyć dobra rzecz i zawsze można wszak marzenia nic nie kosztują a jedynie marzącym poprawiają samopoczucie.

  • Edek Odpowiedz

   18 kwietnia 2016 w 10:46

   Co ty Olek zrobisz jak ci ojczyzna się rozsypie?

   • olek

    19 kwietnia 2016 w 16:09

    tobie już się rozsypała

 3. jubus Odpowiedz

  16 kwietnia 2016 w 11:21

  Rosja wraca do swoich korzeni, na azjatycki step. Szojgu, Chińczyk z Tuwy to prawdziwa twarz Rosji – Azjata, a nie Słowianin.

 4. tagore Odpowiedz

  16 kwietnia 2016 w 12:19

  Przeniesienie części ministerstw poza Warszawę dobrze by zrobiło.

  • Kazimierz S Odpowiedz

   16 kwietnia 2016 w 16:19

   Źle by zrobiło – uważam.

 5. Rychu Odpowiedz

  16 kwietnia 2016 w 12:33

  Już najwyższy czas na rozpad Rosji ! 🙂 – nie sądzicie ? 🙂
  Czas robi swoje, ludzie jeżdżą, surfują po necie, obserwują życie innych, kwestia czasu, kwestia czasu ! 🙂
  Rozpad za jakiś czs to pewnik tylko czy my będziemy na to gotowi ?, czy będziemy mieli na tyle twardych i zadziornych przywódców żeby odebrać co nasze ?!!!
  Na razie nasi przywódcy zachowują się jak ciepłe kluchy !,
  potrzeba nam znowu Marszałka !!! 🙂

 6. BartoszW Odpowiedz

  16 kwietnia 2016 w 16:09

  ZSRR się rozpadł przez socjalizm WOJENNY, w którym zamiast godnego życia ludzi budowano czołgi i rakiety. Teraz jest budowany podobny ustrój tzn. zamiast dobrobytu obywateli znów buduje się wielką armię i prowadzi kosztowne wojenki. Skutek zapewne będzie podobny.

 7. miki Odpowiedz

  18 kwietnia 2016 w 12:25

  Nie sądzę aby przenosiny urzędów i ministerstw poza Moskwę było dla nas dobre. W momencie konfliktu z Chinami gdy miasto zwane Moskwą przestanie istnieć równocześnie przestanie też istnieć całe państwo zwane Rosją. Te wszystkie rosyjskie ruchy świadczą o strachu, Rosja odstaje gospodarczo, zaczyna już nawet odstawać militarnie i to nie tylko od NATO ale niebawem również od Chin. Z jednej strony śmiejemy się z buńczucznych parad, z wymiany sprzętu na nowy ale to tak naprawdę obraz rozpaczy……. niewiele mogą zrobić więc prężą muskuły. Dziś jeszcze największy kraj na Świecie o gospodarce odpowiadającej wielkością Holandii może się bronić przed atakiem z zewnątrz, za lat 5-10 proporcje będą już znacznie gorsze.Siła militarna ZAWSZE nieodłącznie związana jest z siłą gospodarczą.

 8. JURIJ RUSKI BANDYTA Odpowiedz

  18 kwietnia 2016 w 16:33

  ROSSJA, MOLOCH KTÓRY LUDNOŚCI MA NIEWIELE WIĘCEJ NIŻ JAPONIA (Z TEGO NAJWIĘKSZY ODSETEK ALKOHOLIKÓW, NARKOMANÓW I PORNODEGENERATÓW NA ŚWIECIE), A JAPONIA KURYLÓW NIE ODPUŚCI, NIE BĘDZIE KACAP PLUŁ IM W TWARZ, CHINY REGULARNIE ZASIEDLAJĄ PRZEKLĘTE PUSTKI „PODARKÓW” A POLSKA EKSPORTUJE ZABÓJCZĄ DLA KREMLOWSKIEJ JASKINI ZBÓJCÓW – WOLNOŚĆ… }) DEMITOLOGIZACJA KREMLOWSKIEGO KAGANATU TERRORYSTÓW JUŻ WKRÓTCE… })

 9. Łzy Matki Odpowiedz

  20 kwietnia 2016 w 00:01

  Nie dziwi was ten artykuł – przecież aktualny i bardzo prawdopodobny jest rozpad ukrainy – znowu mamy typową propagandówkę.

  • observer48 Odpowiedz

   20 kwietnia 2016 w 10:45

   Ukraina przeżyje RoSSję w myśł zasady, że skrzypiące koło jest zawsze smarowane, a oprócz tego jest to państwo frontowe dofinansowywane przez NATO i Unię, drenujące siły i zasoby finansowe RoSSji, a także odcinajace RoSSję od wielu artykułów niezbędnych w jej produkcji zbrojeniowej, a dotychczas produkowanych wyłącznie na Ukrainie. Stąd się bierze demontaż i wywożenie do RoSSji całej infrastruktury przemysłowej Donbasu, co jednak nie zastąpi silników lotniczych, rakietowych, okrętowych i innych strategicznie nieodzownych elementów uzbrojenia kacapskiej armii produkowanych na terenach pod pełną kontrolą Kijowa. Wybudowanie fabryk i rozpoczęcie produkcji tych elementów w RoSSji będzie wymagało czasu i olbrzymich nakładów finansowych.

 10. Mysz Odpowiedz

  17 listopada 2016 w 08:25

  kalifornia ma sie oddzielić od stanow w 2020,ruskie sie rozpadno,ukraina,czyli trzeba zacząć lizac du chińczykom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *