Chcą upamiętnić bohaterskiego, kresowego lekarza

8 maja 2018

Środowisko lekarzy wojskowych w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w stulecie obrony Lwowa upomina się o należną pamięć dla mjr. dr. Lesława Ignacego Węgrzynowskiego, poinformował Nasz Dziennik. 

Jak podkreśla w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl dr Zbigniew Kopociński ze 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach, prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów – Oddział Żary, jeden z inicjatorów godnego uczczenia dr. Lesława Ignacego Węgrzynowskiego (1885-1956), ten bohaterski lekarz, szef Sanitarny Naczelnej Komendy Obrony Lwowa w 1918 r. i Naczelny Lekarz I Obwodu Śródmieście podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. jest jedyną osobą w historii, która pełniła wysoką funkcję zarówno podczas obrony Lwowa, jak i Powstania Warszawskiego.


– Po zakończeniu II wojny światowej, jak duża część kadry naukowej Lwowa, trafił do Wrocławia. Aktywnie brał udział w walce z gruźlicą, która dziesiątkowała polskie społeczeństwa, a w 1949 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy profesora Katedry Ftyzjologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu we Wrocławiu. Jednak w latach terroru stalinowskiego z przyczyn politycznych został zwolniony z tej funkcji. Mimo takiego potraktowania do końca życia niósł pomoc chorym na gruźlicę w Miejskiej Poradni Przeciwgruźliczej we Wrocławiu – przypomina dr Kopociński.

Lesław Ignacy Węgrzynowski zmarł w 1956 r., został pochowany na wrocławskim cmentarzu św. Wawrzyńca. Na nagrobku znalazła się jedynie krótka inskrypcja zawierająca, oprócz imienia i nazwiska oraz tytułu zawodowego, daty urodzenia i śmierci.


Mariusz

„Nasz Dziennik”

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *