Bohater narodowy Białorusi spocznie na wileńskiej Rossie

14 maja 2018

 
Znalezione na Górze Zamkowej w Wilnie szczątki powstańców styczniowych będą w przyszłym roku pochowane na cmentarzu na Rossie, postanowiła  14 maja komisja rządowa.  Informację tę przekazał dziennikarzom wicekanclerz rządu Deividas Matulionis.

Wiadomo, że w latach 1863–1864 na placu Łukiskim stracono 21 przywódców i uczestników powstania styczniowego. Na Górze Zamkowej znaleziono dotychczas szczątki 17 z nich.

Jako pierwszy 22 maja 1863 r. (wg starego stylu) poniósł ks. Stanisław Iszora, Zygmunt  stracony został 15 czerwca 1863 roku, na Konstantym Kalinowskim – jako ostatnim z tej grupy – wykonano 10 marca 1864 roku.

Spośród 17 znalezionych dotychczas szczątków wstępnie udało się ustalić 13. Ostateczna identyfikacja miałaby nastąpić po znalezieniu szczątków pozostałych 4 powstańców oraz przeprowadzeniu dodatkowych badań, w tym – genetycznych.


Faktycznie nie ma wątpliwości co do tożsamości Zygmunta Sierakowskiego.

„Prawdopodobieństwo, by znaleziona została inna osoba z obrączką z wygrawerowanymi imionami Zygmunt i Apolonia oraz datą ślubu 1862 i która poniosłaby śmierć przez powieszenie i została pogrzebana na Górze Zamkowej jest znikomo małe” – mówił antropolog, Wydziału Medycyny Uniwersytetu Wileńskiego, prorektor tej uczelni Rimantas Jankauskas podczas zorganizowanego 13 kwietnia br. przez Litewskie Narodowe wykładu „Badania i identyfikacja znalezionych na Górze Zamkowej szczątków powstańców”, który był finałowym w cyklu wieczorów historycznych poświęconych powstańcom styczniowym.


Tożsamość innego z przywódców powstania – Konstantego Kalinowskiego – jak na razie nie została ustalona do końca. „Mamy »realnego kandydata«, nie możemy jednak w stu procentach powiedzieć, że są to szczątki Konstantego Kalinowskiego. Potrzebne są badania genetyczne. Ustaliliśmy wstępnie tożsamość w oparciu o porównanie zdjęcia rentgenowskiego czaszki z zachowanymi zdjęciami Kalinowskiego” – powiedział wtedy prof. R. Jankauskas.

Już w czerwcu br. ruszą poszukiwania nieodnalezionych dotychczas czterech spośród 21 powstańców styczniowych straconych na placu Łukiskim w Wilnie.

Wersja o tym, że na Górze Zamkowej pochowano powstańców styczniowych, jeszcze w 1904 roku została wysunięta w „Przewodniku po Wilnie” autorstwa Władysław Zahorskiego. Autor przewodnika napisał, że na terenie Góry Zamkowej jest pochowany Zygmunt Sierakowski, przywódca powstania, ale też ksiądz Stanisław Iszora i Bolesław .
W roku 1917 został nawet wzniesiony krzyż dla upamiętnienia Iszory i Sierakowskiego, który został zniesiony przez władze niemieckie jeszcze tego samego dnia.

Kolejne szczątki powstańców styczniowych wydobyte na Górze Giedymina

Kresy24.pl/.lt/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Bohater narodowy Białorusi spocznie na wileńskiej Rossie

  1. Tomek Odpowiedz

    16 maja 2018 w 16:30

    I nikt jeszcze nie wysunął propozycji tablicy w językach, litewskim, polskim i białoruskim (ewentualnie jeszcze ukraińskim)?

  2. Jan Odpowiedz

    18 maja 2018 w 10:18

    Tak, doczekasz się tablicy po polsku, co najwyżej litewski i białoruski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *