6 lipca w Historii Kresów

6 lipca 2013

Żołnierze Legionów w okopach pod Polską Górą w rejonie Kostiuchnówki

Żołnierze Legionów w okopach pod Polską Górą w rejonie Kostiuchnówki

1916 – koniec krwawej 3-dniowej bitwy Legionów Polskich z Rosjanami pod Kostiuchnówką na Wołyniu. Polacy bohatersko zapobiegli przerwaniu frontu, co mogło zmienić losy wojny.

Ta bitwa I wojny światowej miała miejsce w czasie rosyjskiej ofensywy Brusiłowa. Pod naporem armii rosyjskiej wojska austro-węgierskie wpadły w panikę i rzuciły się do ucieczki. Natomiast pozbawieni artylerii i łączności Polacy w liczbie 5,5 tys. żołnierzy skutecznie powstrzymali następujące raz po raz ataki 13-tysięcznej armii rosyjskiej. Najcięższe walki stoczyła I Brygada Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, a w jej 5 Pułku Piechoty poległa połowa żołnierzy. Łącznie Polacy stracili 2 tysiące zabitych i rannych.


Wprawdzie ostatecznie armia Austro-Węgier wycofała się, jednak z punktu widzenia strategicznego odniosły duży sukces – nie tylko zapobiegły przełamaniu i całkowitej dezorganizacji frontu, ale także wyczerpały rosyjskie możliwości podjęcia kolejnej ofensywy. Dzięki temu inicjatywa wojenna przeszła w ręce państw centralnych.

1651: wygrana wojsk litewskich w bitwie pod Łojowem.


1883 – w Hleszczawie koło Lwowa urodził się Emil Sommerstein – polski prawnik, polityk żydowskiego pochodzenia, członek PKWN. Zmarł w 1957 r.

1923 – w Kurowie urodził się Wojciech – polski generał, I sekretarz KC PZPR, minister obrony, szef Rady Państwa, premier i prezydent Polski. jako szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził 13 grudnia 1981 r. stan wojenny w Polsce. Jego ojciec walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, dziadek – w Powstaniu Styczniowym. W 1939 r. wraz z rodziną znalazł się na Litwie, skąd został zesłany na Syberię. Przeszedł szlak bojowy 1 Armii Wojska Polskiego.

1932 – zmarł Józef – polski pisarz, poeta, wydawca. Zbliżony do Narodowej Demokracji. Piewca tradycji starego ziemiaństwa kresowego i łowów. Dzieciństwo spędził w Wilnie i na Żmudzi. Urodzony w 1860 r.

1934 – zmarł Nestor Machno – rosyjski anarchista – rewolucjonista, ataman Rewolucyjno – Powstańczej Armii Ukrainy (machnowców), która na przemian współpracowała z bolszewikami i walczyła z nimi. Ostatecznie bolszewicy zlikwidowali anarchistyczną republikę w Hulajpolu, a Machno przez jakiś czas mieszkał w Polsce. Potem wyjechał do Paryża. Urodzony w 1888 r. w Hulajpolu na Ukrainie.

1934 – czołowi działacze Obozu Narodowo-Radykalnego, m.in. Bolesław , zostali osadzeni w obozie w Berezie Kartuskiej.

1941 – nacierające na sowietów wojska niemieckie zajęły .

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź 6 lipca w Historii Kresów

  1. Myszanin Odpowiedz

    28 stycznia 2015 w 21:13

    „Lubię to” – bo także urodziłem się 6 lipca, ale w 1934 roku. Na Kresach, we wsi Mućkiewicze, która leży pomiędzy miastem Baranowicze a miasteczkiem Nowa Mysz. Nazwa tej wsi jest zapisana w dokumentach archiwalnych już od XVII wieku, ale pogarda sowiecka do historii tych ziem doprowadziła do zmiany na rusyfikatorską nazwę „Zwiozdnaja”. Może i za zgodą mieszkańców, nieświadomych historyczności nazwy swojej wsi. Obecnie, dekretem prezydenta Łukaszenki, ta wieś została włączona do Baranowicz, których wtedy, kiedy istniały już Mućkiewicze, na mapie jeszcze i nie było (chociaż może istniała taka wioseczka).
    A więc jestem Kresowiak – i, parafrazując, „nic. co kresowe, nie jest mi obce”. Chętnych zapraszam na mój Facebook-owy profil „Konstanty Okołotowicz”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *