1916 – koniec krwawej 3-dniowej bitwy Legionów Polskich z Rosjanami pod Kostiuchnówką na Wołyniu. Polacy bohatersko zapobiegli przerwaniu frontu, co mogło zmienić losy wojny.
Ta bitwa I wojny światowej miała miejsce w czasie rosyjskiej ofensywy Brusiłowa. Pod naporem armii rosyjskiej wojska austro-węgierskie wpadły w panikę i rzuciły się do ucieczki. Natomiast pozbawieni artylerii i łączności Polacy w liczbie 5,5 tys. żołnierzy skutecznie powstrzymali następujące raz po raz ataki 13-tysięcznej armii rosyjskiej. Najcięższe walki stoczyła I Brygada Legionów pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, a w jej 5 Pułku Piechoty poległa połowa żołnierzy. Łącznie Polacy stracili 2 tysiące zabitych i rannych.
Wprawdzie ostatecznie armia Austro-Węgier wycofała się, jednak z punktu widzenia strategicznego Legiony Polskie odniosły duży sukces – nie tylko zapobiegły przełamaniu i całkowitej dezorganizacji frontu, ale także wyczerpały rosyjskie możliwości podjęcia kolejnej ofensywy. Dzięki temu inicjatywa wojenna przeszła w ręce państw centralnych.
1651 – Powstanie Chmielnickiego: wygrana wojsk litewskich w bitwie pod Łojowem.
1883 – w Hleszczawie koło Lwowa urodził się Emil Sommerstein – polski prawnik, polityk żydowskiego pochodzenia, członek PKWN. Zmarł w 1957 r.
1923 – w Kurowie urodził się Wojciech Jaruzelski – polski generał, I sekretarz KC PZPR, minister obrony, szef Rady Państwa, premier i prezydent Polski. jako szef Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził 13 grudnia 1981 r. stan wojenny w Polsce. Jego ojciec walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, dziadek – w Powstaniu Styczniowym. W 1939 r. wraz z rodziną znalazł się na Litwie, skąd został zesłany na Syberię. Przeszedł szlak bojowy 1 Armii Wojska Polskiego.
1932 – zmarł Józef Weyssenhoff – polski pisarz, poeta, wydawca. Zbliżony do Narodowej Demokracji. Piewca tradycji starego ziemiaństwa kresowego i łowów. Dzieciństwo spędził w Wilnie i na Żmudzi. Urodzony w 1860 r.
1934 – zmarł Nestor Machno – rosyjski anarchista – rewolucjonista, ataman Rewolucyjno – Powstańczej Armii Ukrainy (machnowców), która na przemian współpracowała z bolszewikami i walczyła z nimi. Ostatecznie bolszewicy zlikwidowali anarchistyczną republikę w Hulajpolu, a Machno przez jakiś czas mieszkał w Polsce. Potem wyjechał do Paryża. Urodzony w 1888 r. w Hulajpolu na Ukrainie.
1934 – czołowi działacze Obozu Narodowo-Radykalnego, m.in. Bolesław Piasecki, zostali osadzeni w obozie w Berezie Kartuskiej.
1941 – nacierające na sowietów wojska niemieckie zajęły Nowogródek.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 lipca
2 komentarzy
Myszanin
28 stycznia 2015 o 21:13„Lubię to” – bo także urodziłem się 6 lipca, ale w 1934 roku. Na Kresach, we wsi Mućkiewicze, która leży pomiędzy miastem Baranowicze a miasteczkiem Nowa Mysz. Nazwa tej wsi jest zapisana w dokumentach archiwalnych już od XVII wieku, ale pogarda sowiecka do historii tych ziem doprowadziła do zmiany na rusyfikatorską nazwę „Zwiozdnaja”. Może i za zgodą mieszkańców, nieświadomych historyczności nazwy swojej wsi. Obecnie, dekretem prezydenta Łukaszenki, ta wieś została włączona do Baranowicz, których wtedy, kiedy istniały już Mućkiewicze, na mapie jeszcze i nie było (chociaż może istniała taka wioseczka).
A więc jestem Kresowiak – i, parafrazując, „nic. co kresowe, nie jest mi obce”. Chętnych zapraszam na mój Facebook-owy profil „Konstanty Okołotowicz”.
Adrian
6 lipca 2022 o 15:2112 tys armia :)……Brusilow zgromadził 600 tys ludzi w ponad 50 dywizjach…..pod Kostiuchnówką mogła się bić dywizja konkretnie 100DPiech….. front Brusilow przełamał w czerwcu i kontynuował działania do września….ofiara 2tys ludzi tego nie zmieniła i niezapomogla odciążeniu Aliantów walczących pod Verdun i nad Somma