26 października w Historii Kresów

26 października 2013

Ignacy . Fot. CBN Polona

1866 – w Zbarażu urodził się Ignacy Daszyński – polski polityk socjalistyczny okresu międzywojennego, premier Polski, marszałek Sejmu, zasłużony dla odzyskania niepodległości kraju. Zmarł w 1936 r.

Jego polityczna biografia jest dobrze opisana, przypomnimy więc tylko, że urodził się w patriotycznej średnio zamożnej rodzinie szlacheckiej na Podolu. Jego ojcem był Ferdynand Daszyński, matką – Kamila z Mierzeńskich.


Edukację rozpoczynał w szkole oo. Bernardynów w Zbarażu. Po śmierci ojca w 1875 r. rodzina przeniosła się do Stanisławowa, gdzie Ignacy chodził do gimnazjum. Kiedy został z niego wydalony w 1882 r. za wygłoszenie patriotycznego przemówienia, rodzina przeniosła się po raz kolejny – do Lwowa, potem Ignacy zamieszkał z matką w Drohobyczu, a potem znowu we Lwowie. Tu dokończył naukę w gimnazjum i przeniósł się na studia do Krakowa.

1497 – wojna polsko – turecka: wojsko polskie pod dowództwem króla Jana I Olbrachta zostało rozgromione w bitwie pod Koźminem.


1768: kapitulacja Nieświeża.

1794 – : doszło do bitwy pod Kobyłką w czasie ofensywy Suworowa na Warszawę.

1872 – we Lwowie urodził się Wacław – polski historyk. Zmarł w 1935 r.

1888 – w Hulajpolu na Ukrainie urodził się Nestor Machno – rosyjski anarchista i rewolucjonista, ataman Rewolucyjno-Powstańczej Armii Ukrainy (machnowców), która na przemian współpracowała z bolszewikami i walczyła z nimi. Ostatecznie bolszewicy zlikwidowali anarchistyczną republikę w Hulajpolu, a Machno przez jakiś czas mieszkał w Polsce. Następnie wyjechał do Paryża. Zmarł w 1934 r.

1901 – w Podwołoczyskach urodził się Herman Auerbach – polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej. W czasie wojny uwięziony przez Niemców w getcie, popełnił samobójstwo w drodze do obozu koncentracyjnego w Bełżcu w 1942 r.

1902 – w Sankt Petersburgu urodził się Henryk Kłoczkowski – polski komandor podporucznik. Zmarł w 1962 r.

1913 – zmarła Celina Borzęcka – polska zakonnica, współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Urodzona w 1833 r. w Orszy.

1939 – sowieci przekazali Litwinom.

1958 – zmarł Jan Koszczyc – polski architekt i konserwator zabytków urodzony w 1882 r. w Urdominie (obecnie Litwa).

1969 – zmarł Stefan – polski histolog, profesor Uniwersytetu i Akademii Medycznej w Łodzi. Ukończył . W czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. służył jako lekarz wojskowy w Wilnie. Pracownik w Zakładzie Histologii na Uniwersytecie Stefana Batorego, gdzie później uzyskał stopień docenta.

1990 – zmarła Barbara – polska aktorka urodzona w 1908 r. w Stanisławowie.

1990 – zmarł Edward Rączkowski – polski aktor urodzony w 1911 r. we Lwowie.

2005 – zmarł Józef Patkowski – polski muzykolog, kompozytor, twórca muzyki filmowej urodzony w 1929 r. w Wilnie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 26 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *