14 czerwca w Historii Kresów

14 czerwca 2013

Rzeczpospolita Obojga Narodów w 1635 roku. Źródło: Mathiasrex, M.Szczepańczyk, Halibutt / Wikipedia

1634 – Rzeczpospolita Obojga Narodów podpisała z Rosją kończący okres nieustannych wojen w I połowie XVII w.

Wprawdzie Rzeczpospolita wyszła z tych wojen zwycięsko i utrzymała Ziemię Czernihowską, Siewierską i Kijowską, to jednak w stosunku do pokoju z 1619 r., kiedy nasze terytorium było największe w historii, w wyniku pokoju w Polanowie utraciliśmy 12,5 tys. km kw., w tym Sierpiejsk. Rosja zrzekała się natomiast roszczeń do Estonii, Inflant, Księstwa Kurlandii i Semigalii.


Z kolei polski król zrezygnował ze swojego tytułu cara moskiewskiego, za co jednak Rosja musiała zapłacić 20 tys. rubli, a ponadto kontrybucję wojenną w wysokości 200 tys. rubli w srebrze.

Tym samym jednak długofalowa polityka wschodnia Rzeczypospolitej zmierzająca do opanowania Rosji lub osadzenia na jej tronie własnego monarchy zakończyła się niepowodzeniem. Przeczytaj także artykuły o Obronie Smoleńska, o pokonaniu Rosjan w 1634 r., a także o zwycięskim polskim królu Władysławie IV.


1792: porażka Polaków w bitwie pod Boruszkowcami.

1916 – we Władywostoku urodziła się Halina Billing-Wohl – polska aktorka i pedagog. W latach 1937-1938 występowała na deskach Teatru Miejskiego na Pohulance w Wilnie, a w latach 1938-1941 – Miejskiego we Lwowie. Zmarła w 1995 r.

1918 – w Nowym Jorku urodził się Jan Sobczyński – polski malarz, żołnierz w okresie II wojny światowej, twórca obrazów batalistycznych oraz ekspresjonistycznych pejzaży miejskich. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie. W 1941 r. zesłany na Syberię.

1930 – urodził się Włodzimierz – polski pisarz. W swej charakterystycznej prozie będącej zapisem strumienia świadomości porusza głównie temat Kresów Wschodnich. Jego najbardziej znana powieść to „Zasypie wszystko, zawieje..” wydana w 1973 r. w Paryżu, zawierająca opis ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i wątki katyńskie. Przeczytaj recenzje powieści Odojewskiego „Oksana”, „Zasypie wszystko, zawieje…” i „Zmierzch świata”.

1941 – rozpoczęły się masowe deportacje obywateli Litwy, Łotwy i Estonii na Syberię.

1966 – zmarł Witold Staniewicz – polski ekonomista, naukowiec, minister II RP. Profesor Politechniki Lwowskiej i rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Kierownik sekcji gospodarczej Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej w Wilnie – pionierskiej polskiej placówki sowietologicznej. Urodzony w 1887 r. w Wilnie.

1970 – zmarł Roman – polski filozof, estetyk. W latach 1925-1944 profesor Uniwersytetu Lwowskiego. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie, gdzie uczestniczył w tajnym nauczaniu i pracował nad swoim głównym dziełem „Spór o istnienie świata”. Urodzony w 1893 r.

1998 – zmarł Jerzy Hordyński – polski poeta. Student prawa, orientalistyki i filologii polskiej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Należał do czołowej grupy poetów przedwojennego Lwowa. Zesłany do łagrów ZSRR. Urodzony w 1919 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 14 czerwca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *