11 października w Historii Kresów

11 października 2013

Anna Dorota Chrzanowska na zamku w Trembowli – fragment obrazu Leopolda Lofflera

1675 – odwrót wielotysięcznej armii tureckiej za Dniestr zakończył oblężenie heroicznie bronionej przez garstkę Polaków Trembowli.

Niewielki zamek w Trembowli położony na wysokim wzgórzu nad rzeką Hniezna był w czasie wojny z Turcją (1672-76) widownią wydarzeń niezwykle dramatycznych. Oblegany przez 10-tysięczną armię turecką był broniony zaledwie przez 80 żołnierzy piechoty, grupkę szlachty oraz 200 chłopów i mieszczan, którzy schronili się w nim przed siejącym spustoszenie najazdem Ibrahima Szyszmana. Wcześniej pod naporem Turków padł już i .


Obrońcy Trembowli stawiali zacięty opór przez ponad 20 dni pod wodzą kapitana Jana Samuela Chrzanowskiego. W pewnym momencie wydawało się, że już wszystko stracone i sam dowódca stracił wiarę w sens dalszej obrony. Wtedy jego żona – Anna Dorota Chrzanowska zagroziła, że jeśli kapitan podda zamek – zabije nożem i jego i siebie. Według innych przekazów, groziła też podpaleniem prochów i wysadzeniem miasta. Podobno sama poprowadziła zbrojny wypad obrońców na szańce tureckie. Jej przykład zagrzał do walki pozostałych i twierdzę utrzymano.

W tym czasie zdążył skoncentrować swoje siły pod Lwowem i ruszył na odsiecz. Widząc to armia turecka wolała się wycofać. Oblężenie zakończyło się. A dzielną żonę komendanta Trembowli uwiecznił po latach na swoim obrazie Leopold Loffler.


1784 – urodził się Willibald Besser – botanik i florysta pochodzenia niemieckiego, badacz flory wschodniej Galicji. Profesor Liceum Krzemienieckiego i dyrektor krzemienieckiego ogrodu botanicznego. Zmarł w Krzemieńcu w 1842 r.

1882 – we Lwowie urodził się Manfred Kridl – polski historyk literatury. Pracował na Uniwerystecie Stefana Batorego w Wilnie. Był przewodniczącym Klubu Demokratycznego w Wilnie. Zmarł w 1957 r.

1919 – uroczyście otwarto .

1969 – zmarł Kazimierz – polski dowódca i polityk, założyciel Związku Walki Czynnej, szef sztabu I Brygady Legionów Polskich, generał broni Wojska Polskiego, minister spraw wojskowych, następca Prezydenta RP, minister w rządzie na emigracji, komendant główny Związku Walki Zbrojnej, Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych. Urodzony w 1885 r.

1986 – zmarł Andrzej Szalawski – polski aktor. Występował m.in. na scenach przedwojennego Lwowa. Obrońca Lwowa. Urodzony w 1911 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 11 października

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *