Znamy wyniki I etapu Olimpiady Historii Polski na Ukrainie

23 grudnia 2016

Uczniowie w Chmielnickim przystępują do I etapu Olimpiady Historii Polski

4 grudnia odbył się I etap ogólnoukraińskiej Olimpiady Historii Polski organizowanej przez Fundację Wolność i Demokrację oraz .

Konkurs skierowany był do uczniów posługujących się językiem polskim z dwóch ostatnich klas (X i XI) Szkoły Powszechnej, czyli tzw. XI-latki.


Olimpiada została zorganizowana symultanicznie w 7 ważnych z punktu widzenia polskości na Ukrainie ośrodkach miejskich: Lwowie, Żytomierzu, Chmielnickim, Łucku, Kijowie, Czerniowcach i Odessie.

Do I etapu przystąpiło 179 osób – najwięcej ze Lwowa (40), ale nie było takiego miasta, w którym liczba uczestników byłaby niższa, niż 15.


Młodzież musiała odpowiedź na 24 pytania z historii Polski – od Piastów po Jana Pawła II. Były wśród nich zadania typowo faktograficzne (trzeba było np. określić datę ślubów lwowskich), jak też wymagające zrozumienia źródła, czy zorientowania się w historycznej mapie.

A teraz pora na clou! Poniżej przedstawiamy alfabetyczną listę 52 osób zakwalifikowanych do drugiego etapu Olimpiady – za ew. błędy w pisowni przepraszamy:

 • Albina Dmytrewicz; Aleksandra Zajcewa; Alisa Czetwierikowa; Andrzej Rożkow; Anna Czepierga; Anna Olszewska; Anna Sałtykowa; Anna Zubkowa; Artur Korżenewski;
 • Bogdan Korbut; Bohdan Mandryk;
 • Daria Horoszczuk; Daniel Hymon; Danuta Stefanko; Danylo Basiuk; Diana Głaz; Denys Lowuszkin; Dominik Kinasz; Dmitrij Torbiński; Dmytro Popenko; Dmytro Poznanski;
 • Eugeniusz Liśniak;
 • Halina Osecka;
 • Ilona Bordiug;
 • Justyna Wiącek;
 • Kamil Matusz; Karolina Misiuna, Karol Sosulski; Katarzyna Tkaczuk;
 • Maksym Kolesniczenko; Maksym Płoticyn; Marcin Ziober; Marek Wiącek; Marina Hłucka; Marta-Bogna Duma; Michał Gabak; Mikołaj Melnyczuk; Monika Rogoza;
 • Oleksandra Rublenyk; Olgierd Andruszczyszyn;
 • Sergii Zalewski;
 • Taras Kołpak; Tymofii Lisovychenko;
 • Waleria Gonczarowa; Waleria Szwediuk; Weronika Diaczenko; Wiktor Kudriawcew; Wiktoria Bereza; Włada Pawłowska; Wołodymyr Karpenko;
 • Zachar Marceniuk; Zofia Szyroka

Zwycięzcom I etapu Olimpiady serdecznie gratulujemy, wszystkim zaś uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do intensywnego zgłębiania historii Polski w drugim semestrze: czy to w perspektywie II etapu, czy to z myślą o udziale w kolejnej edycji konkursu, czy wreszcie dla własnego rozwoju.

Zachęcamy do odwiedzania portalu Kresy24.pl oraz strony Fundacji Wolność i Demokracja.  Tam bowiem – najprawdopodobniej już  w styczniu – pojawią się konkretne informacje odnośnie do trybu przeprowadzenia II etapu Olimpiady.

Tymczasem życzymy wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Komitet Główny Olimpiady

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Znamy wyniki I etapu Olimpiady Historii Polski na Ukrainie

 1. Jarema Odpowiedz

  24 grudnia 2016 w 10:52

  To doskonała wiadomość, ale zdaniem tego typu cennych inicjatyw jest za mało. Przeciwnie część polskiej oferty kulturowej z zakresu historii powinna być adresowana do młodych Ukraińców i dotyczyć powinna I RP i udziału Rusinów w jej tworzeniu i dziejach.

 2. Tadeusz Odpowiedz

  25 grudnia 2016 w 17:58

  Jarema masz doskonały pomysł na ulepszenie stosunków Polsko Ukraińskich przecież był czas, kiedy Polacy Ukraińcy razem tworzyli RZECZ POSPOLITĄ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *