Władze Podlasia wprowadzają ruch bezwizowy dla Białorusinów

10 października 2016

kanal_augustowski

To odpowiedź na wprowadzenie ruchu bezwizowego przez stronę białoruską dla polskich turystów odwiedzających i . 26 października wejdzie w życie dekret władz białoruskich o ruchu bezwizowym dla cudzoziemców na terytorium Grodna i Kanału Augustowskiego.

Wprawdzie szczegółów jeszce nie znamy, przekraczanie granicy bez wizy ma się odbywać przez polsko-białoruskie przejście graniczne Kuźnica -Bruzgi, a od 1 maja – w punkcie kontrolnym na Kanale Augustowskim.


Władze województwa podlaskiego w odpowiedzi na białoruską inicjatywę postanowiły iść za ciosem. Planują rozpoczęcie rozmów z MSZ w Warszawie na temat bezwizowego wjazdu do Polski do regionu podlaskiego dla turystów z Białorusi, informuje  bialystok.wyborcza.pl, na którą powołuje się  belaruspartisan.org.

7 października na spotkaniu z przedstawicielami Grodzieńskiego Regionalnego Komitetu Wykonawczego i grodzieńskich firm turystycznych miejscowe władze za zamkniętymi drzwiami omawiały projekty w ramach programu UE «Polska – – Ukraina 2014-2020».


Członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk uważa, że należy otworzyć w Białymstoku centrum informacyjne dla mieszkańców Grodna, a w Grodnie  — analogiczne centrum informacyjne dla Podlasian.

Według samorządowca, gminy i miasta Polski powinny bardziej aktywnie współpracować ze swoimi białoruskimi kolegami. Ponadto, Dyjukwidzi również potrzebę uproszczenia reżimu wizowego dla białoruskich grup turystycznych.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u:https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

10 odpowiedzi Władze Podlasia wprowadzają ruch bezwizowy dla Białorusinów

 1. Igor Odpowiedz

  10 października 2016 w 11:14

  No i bardzo dobrze . Przecież Białorusini to Polacy , tylko bardzo mocno zrusyfikowani .

  • Dr.Tux Odpowiedz

   14 października 2016 w 00:08

   ;;Białorusini to Białorusini.
   Brat bliźniak to jednak brat brat bliźniak, nie ty sam, mimo , że w 100% genetycznie identyczny.
   Poza tym zależy jaką definicję Polaka przyjmiesz
   etniczną; czy tak jak w I Rzeczpospolitej : „Ja Polak, obywatel Wielkiegi Ksiestwa Litewskiego, narodowości Ruskiej, pochodzenia Żydowskiego (sic!)”

 2. leśnik Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:34

  Igor;słusznie prawisz,coraz częściej Białorusini przypominają sobie gdzie ich ojczyzna i ciągną do Polski.

 3. gru Odpowiedz

  10 października 2016 w 20:49

  I ja też jestem za.

 4. xder Odpowiedz

  10 października 2016 w 21:15

  A co z małym ruchem granicznym z Obwodem kaliningradzkim? Białoruś nagle bezpieczniejsza od Rosji? Przecież Białoruś siedzi Rosji w kieszeni i nagle bezpieczniej niż Rosja?

  • Krzysztof Odpowiedz

   10 października 2016 w 21:45

   Wyłącz telewizor włącz myślenie.
   Pozdrawiam

   • xder

    11 października 2016 w 08:00

    Z zasady jak nie ma się nic ciekawego do powiedzenia/napisania to siedzi się cicho.

    Myślicie że na Białorusi nie ma rosyjskich rakiet? To jesteście w błędzie. To jest jak tajemnica poliszynela niby nikt nic nie wie, ale o co chodzi to nawet dzieciak wie.

  • 81-370 Odpowiedz

   11 października 2016 w 07:55

   Odnośnie do organizacji ruchu gr. z Obwodem :

   http://bartoszyce.wm.pl/389044,Na-granicy-wszystko-wrocilo-quotdo-normyquot-Chcesz-wracac-szybciej-Plac.html#axzz4MfcMQY8W

   Podoba się ?

 5. xder Odpowiedz

  11 października 2016 w 18:43

  Odnośnie organizacji ruchu z Obwodem to tylko jedna grupa społeczna jeździ na Bezledy-Bagrationowsk, przemyciory i to nie jest żart, bo normalni mieszkańcy Bartoszyc jechali na Grzechotki-Mamonowo2 albo do Gronowa-Mamonowa, ale nikt normalny nie jeździł na Bezledy tam do dziś są układy z celnikami, z których zyski czerpią po sam Olsztyn że nie robią z tym porządku tak jak na Gronowie czy w Gołdapi zrobili.

  Ile do Rosji się czekało w Gronowie, ok 1-4 godziny
  Ile do Rosji się czekało w Grzechotkach, ok 0,5-2 godziny
  A Bezledy zawsze były na poziomie 4 godziny w jedną i 4 godziny w drugą.

 6. alchymista Odpowiedz

  18 października 2016 w 08:26

  W sprawie małego ruchu granicznego zdania zawsze były podzielone. Ryzyko jest oczywiste – łatwe, bardzo ułatwione przenikanie szpiegów i dywersantów, kult cmentarzy sowieckich, festiwale piosenki żołnierskiej, wreszcie uzaleznienie miejscowych od handlu z ruskimi – czyli w sumie przygotowanie gruntu pod inwazję. Szczególnie przy słabości państwa i sentymentach do komuny miejscowej ludności. Donbas się kłania.

  Ewentualne korzyści potencjalnie istnieją też w drugą stronę, pod warunkiem siły państwa i odbudowy morale Narodu. To możliwość wpływania na drugą stronę, poznawania się, nawiązywania relacji, które trudno zniszczyć itd. Kultura silniejsza wygra taką rywalizację między państwami, ale czy na pewno jesteśmy kulturą silniejszą?

  Rząd musiałby to solidnie sobie skalkulować, zanim podejmie decyzję. Pamiętajmy, że rządy PiS w Polsce wiszą na włosku. Podjęcie złej decyzji może – w razie utraty władzy – być bardzo niekorzystne dla Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *