Tak Polacy z Białorusi uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Zobacz zdjęcia

3 marca 2017

Bieg Niezłomnych w Wołkowysku, projekcja filmu dokumentalnego o żołnierzach Armii Krajowej i ich losach, uroczysta akademia pamięci Żołnierzy Wyklętych, przygotowana przez uczącą się języka polskiego w Grodnie i okolicach, oraz wspólne nawiedzanie mogił żołnierzy AK na Grodzieńszczyźnie wraz z posłem Michałem Dworczykiem, który przyjechał do Polaków z Białorusi z dobrymi nowinami.

1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oddział Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku uczcił pamięć walczących na ziemi wołkowyskiej i poległych za Polskę żołnierzy Armii Krajowej masowym startem działaczy oddziału i członków ich rodzin. Przedsięwzięcie sportowo-patriotyczne wołkowyscy Polacy nazwali „Biegiem Niezłomnych”.

– To było pierwsze tego typu wydarzenie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym mieście – opowiada prezes Oddziału  w Wołkowysku Maria Tiszkowska. Polska działaczka podkreśla, że jako organizator biegu zaopatrzyła ona wszystkich jego uczestników w pakiet startowy z okolicznościowymi nalepkami, przypominającymi o obchodzonym 1 marca w Polsce i na świecie przez Polaków święcie.


Do udziału w „Biegu Niezłomnych” w Wołkowysku zgłosiło się kilkadziesiąt wołkowyskich działaczy ZPB, którzy przyprowadzili na start biegu członków swoich rodzin.


Wśród biegaczy nie zabrakło młodzieży i dzieci, które, podobnie jak dorośli, musiały pokonać dystans jednego kilometra, aby finiszować w pobliżu zbiorowej mogiły harcerzy, walczących w szeregach Armii Krajowej i poległych z rąk oprawców z .

Przy mogile nauczycieli, przedstawicieli wołkowyskiej inteligencji polskiej i członków ich rodzin

Przy mogile wszyscy uczestnicy biegu i osoby im kibicujące oddali hołd poległym bohaterom, odmawiając w ich intencji modlitwę Anioł Pański.

Przemawia wołkowyski historyk i krajoznawca Mikołaj Bychowcew

Mimo sportowego charakteru imprezy, ze względu na jej intencję oraz różnorodność uczestników, uznano, że „Bieg Niezłomnych” nie wyłonił zwycięzców. Za zwycięzcę uznano każdego, kto pokonał dystans biegu i finiszował przy pomniku.

Tu na biegaczy czekał wołkowyski historyk i krajoznawca Mikołaj Bychowcew. Opowiedział on zgromadzonym o historii powstania polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi wołkowyskiej w okresie II wojny światowej, o działalności na tych ziemiach Armii Krajowej i znaczeniu tej formacji dla przetrwania ducha polskości i polskiego patriotyzmu na ziemi wołkowyskiej. Mikołaj Bychowcew przypomniał też o historii nekropolii, przy której zgromadzili się uczestnicy biegu, aby oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym.

Maria Tiszkowska, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku

Maria Tiszkowska, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku, opowiada, że tegoroczny, pierwszy w Wołkowysku, „Bieg Niezłomnych” z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych został zorganizowany w dużej mierze spontanicznie, a jego organizatorów nie stać było na zaopatrzenie pakietów startowych uczestników biegu w atrakcyjne gadżety okolicznościowe.

– Za skromne środki członków oddziału udało nam się tylko wyprodukować okolicznościowe nalepki, informujące o sensie wydarzenia, czyli o tym, że w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mam nadzieję, że za rok znajdziemy sponsorów do zorganizowania w Wołkowysku „Biegu Niezłomnych” na wyższym poziomie i biegacze otrzymają o wiele atrakcyjniejsze pakiety startowe.

Może będą w nich na przykład koszulki z podobiznami Żołnierzy Wyklętych. Może uda nam się przygotować także okolicznościowe medale dla zwycięzców biegu. Może sam bieg będzie bardziej masowy, niż w tym roku… – marzy Maria Tiszkowska.

Uczestnicy „Biegu Niezłomnych”

Obecny na zorganizowanych 28 lutego obchodach święta Żołnierzy Niezłomnych poseł PIS Michał poinformował podczas nawiedzania cmentarza w Surkontach, że jeden ze stacjonujących na Podlasiu batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej powstających obecnie w Polsce, będzie nosił imię wybitnego dowódcy Armii Krajowej, autora operacji „”, podpułkownika dyplomowanego Macieja Kalenkiewicza, ps. , który poległ ze swoimi żołnierzami w sierpniu 1944 roku w nierównej bitwie z wojskami NKWD pod Surkontami.

 Michał Dworczyk został nominowany 1 marca na sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanych przez ZPB poza nawiedzaniem grobów żołnierzy AK włączył uroczystą akademię pamięci Żołnierzy Wyklętych, przygotowaną przez młodzież uczącą się języka polskiego w Grodnie i okolicach, a także wyświetlenie filmu dokumentalnego o żołnierzach Armii Krajowej i ich losach przed ponad dwustuosobową publicznością, zgromadzoną na zebraniu Oddziału  w Grodnie.

Przemawia Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury

W objeździe rozsianych po Grodzieńszczyźnie mogił Żołnierzy Niezłomnych, walczących o wolną Polskę zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim, obok delegacji Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi i działaczy ZPB z Grodna uczestniczył poseł na Sejm RP Michał Dworczyk oraz konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Przy wszystkich miejscach pamięci nawiedzonych w trakcie objazdu na delegacje z Grodna czekali miejscowi Polacy z terenowych oddziałów ZPB.

To im przy okazji składania wieńców dziękował w imieniu polskich parlamentarzystów poseł na Sejm RP Michał Dworczyk, będący także członkiem honorowym ZPB. Parlamentarzysta podkreślał, że bez codziennej opieki miejscowej ludności polskiej nad miejscami pochówku polskich patriotów, walczących w szeregach Armii Krajowej z niemieckim i sowieckim okupantami, trwające od kilku lat w Polsce przywracanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, wyklętych i skazanych na zapomnienie przez władze komunistycznej Polski, byłoby o wiele trudniejsze.

– To dzięki Waszej codziennej trosce o te groby, my, Polacy, mieszkający w Polsce, mamy dowód tego, że Polacy mieszkający na Białorusi nie zatracili ducha polskości. Dziękuję Wam za to, że swoją postawą dajecie świadectwo, iż ofiara bohaterów, których czcimy w ustanowionym z inicjatywy jeszcze śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nie była bezsensowna – mówił poseł Dworczyk.

Szczuczyn. Zbiorowa mogiła żołnierzy AK

W trakcie objazdu grobów parlamentarzysta nawiedził m.in. nekropolie akowskie w Stryjówce, Bielicy, Wiewiórce, Raduniu oraz w Surkontach. Na tej ostatniej, przy grobie ppłk dypl. Macieja Kalenkiewicza, ps. Kotwicz, poseł mówił, iż trwający w Polsce przywracania pamięci o wybitnych patriotach, którzy nigdy nie zdradzili Ojczyzny i toczyli desperacką, często z góry skazaną na porażkę, walkę z okupantem sowieckim, przybiera w Polsce różne formy. Jedną z form uczczenia bohaterstwa żołnierzy AK, zwłaszcza tych, walczących na Kresach Wschodnich, jest branie ich za patronów i wzór do naśladownictwa przez współczesnych żołnierzy polskich.

Bielica. Mogiła żołnierza AK Antoniego Kuczyńskiego

Bielica. Mogiła żołnierza AK Stanisława Rudziewicza

. Kwatera żołnierzy VII batalionu 77 pp mjr Jana Piwnika „Ponurego”

. Mogiła zbiorowa żołnierzy Armii Krajowej z oddziału Franciszka Weramowicza „Kuny”

– W powstających obecnie w Polsce Wojskach Obrony Terytorialnej, trzy jednostki będą miały za patronów wybitych żołnierzy Armii Krajowej. Imię jednego z nich ppłk dypl. Macieja Kalenkiewicza ps. Kotwicz będzie nosił jeden z batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej dyslokujących się w województwie podlaskim – ujawnił zwracając się do przybyłych na cmentarz w Surkontach Polaków z Radunia, Lidy, Grodna i Szczuczyna poseł na Sejm RP Michał Dworczyk.

Surkonty. Cmentarz żołnierzy i oficerów Nowogródzkiego Okręgu AK poległych w bitwie z NKWD w sierpniu 1944 r.

Obowiązki parlamentarne nie pozwoliły posłowi zostać na wieczorową część obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanych przez ZPB. Tymczasem wieczorem 28 lutego największe z dostępnych Związkowi Polaków na Białorusi pomieszczeń ledwo zmieściło członków oddziału ZPB w Grodnie, którzy przybyli na uroczystą akademię, poświęconą pamięci Żołnierzy Wyklętych i na projekcję filmu dokumentalnego o niezłomnych bohaterach z Armii Krajowej.

1 marca, w drugim dniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezes ZPB  i Andrzej , członek Zarządu Głównego ZPB, będący także sekretarzem Stowarzyszenia Żołnierzy AK przy ZPB, odwiedzili w domu z życzeniami z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 97-letniego AK-owca Kazimierza Tumińskiego, będącego ostatnim żyjącym obrońcą Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

Kazimierz Tumiński, Andżelika Borys i Andrzej Poczobut

Zakończyły się zorganizowane przez ZPB dwudniowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych modlitwą na cmentarzu wojskowym w Grodnie, gdzie przy Krzyżu Katyńskim miejscowi Polacy wspólnie z przedstawicielami Konsulatu Generalnego w Grodnie: Violettą Sobierańską i Andrzejem Raczkowskim modlili się za dusze poległych bohaterów.

. Przy Krzyżu Katyńskim

/Znadniemna.pl, zdjęcia Jerzego Czuprety

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Tak Polacy z Białorusi uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Zobacz zdjęcia

 1. antoniusz Odpowiedz

  3 marca 2017 w 21:14

  „Żołnierze wyklęci” – bez komentarza ( by nie był usunięty ).

 2. józef III Odpowiedz

  3 marca 2017 w 23:22

  Cześć i chwała Bohaterom !

 3. amtrak Odpowiedz

  4 marca 2017 w 13:07

  ,,, chwala tym co zwalczali czerwona zaraze ,,,

 4. profesor Odpowiedz

  4 marca 2017 w 13:57

  Czerwony kolor, jeżeli ma być polskim elementem na pomnikach, powinien być po lewej stronie albo na górze, Polacy.
  Chwała nie wszystkim, bo wśród AK-ców byli rabusie, bandyci i mordercy. Warto o tym pamiętać i nie usprawiedliwi ich nikt, żaden IPN RP. Białorusini to pamiętają i przekazują z pokolenia na pokolenie.
  Należy czcić prawdziwych bohaterów, ale nie zbrodniarzy! Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *