Szwecja: Rozpoczeły się największe od 23 lat manewry wojskowe

13 września 2017

 

Manewry Aurora-2017 rozpoczęły się w Goeteborgu, gdzie amerykańscy, francuscy i szwedzcy żołnierze ćwiczą, jak głosi oficjalny komunikat Szwedzkich Sił Zbrojnych, „zdolności do przyjmowania i udzielenia wsparcia innym krajom, co jest ważnym elementem w warunkach kryzysu”.


Manewry „Aurora” potrwają do 24 września. Bierze w nich udział 19 tys. żołnierzy szwedzkich, 1435 amerykańskich, 120 francuskich i mniejsze oddziały z Finlandii, Danii, Norwegii i Estonii. Ich teatrem, oprócz Goeteborgu i zachodniej Szwecji, będzie także region Sztokholmu, wyspa Gotlandia i wody Bałtyku.

W pierwszej fazie żołnierze ćwiczą głównie współdziałanie w ramach obrony przeciwlotniczej. Szwedzcy wojskowi, politycy i media nie ukrywają, że za zagrożenie swojego bezpieczeństwa uważa Rosję. Nie tylko w obliczu rozpoczynających się jutro rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017 w regionie Bałtyku, ale też z takiego powodu, że w ostatnich kilku latach rosyjskie samoloty wojskowe wielokrotnie czy to zbliżały się niebezpiecznie do granic Szwecji, czy je przekraczały. Rosyjska w 2013 roku ćwiczyła także atak jądrowy na Szwecję, co w zeszłym roku potwierdziło NATO.


W sierpniu szwedzka większość parlamentarna wspierająca rząd oraz opozycja wspólnie przegłosowali wzrost wydatków na obronność o ok. 2,7 mld koron rocznie (równowartość ok. 334 mln dolarów).

Koszt manewrów Aurora-2017 ze strony szwedzkiej to ok. 580 mln koron, czyli mniej więcej dwa razy więcej niż dotychczas wydawała rocznie  szwedzka na wszystkie ćwiczenia. W tym roku również rząd szwedzki podjął decyzję o wzmocnieniu militarnym wyspy Gotlandii.

Oprac. MaH, TheLocal.se

fot. CC BY-SA 3.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Szwecja: Rozpoczeły się największe od 23 lat manewry wojskowe

  1. nato Odpowiedz

    13 września 2017 w 16:57

    cos tak jedna i druga strona czwiczy ,jakby nacos sie zanosilo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *