Uwolnić historię…

13 września 2017

Uwolnić historię”, to tytuł nowego projektu zainicjowanego przez Polaków z Brześcia. Jak zapowiadają, będą gromadzić materiały audiowizualne, nagrywać związane z  historią życia Polaków na Polesiu.

Materiały opracowane znajdą się na specjalnie do tego stworzonym kanale na platformie serwisu internetowego You Tube. Będzie można je oceniać i komentować.


Podstawową forma narracji są wywiady z świadkami historii, krótkie , reportaże, .

Z roku na rok mniej zostaje przy życiu bezpośrednich uczestników wydarzeń historycznych, które miały miejsce na ziemiach poleskich. W kontekście zwiększających się obecnie napięć na tle historycznym, stanowiących przedmiot dyskusji społecznej, oraz ze względu na konieczność prowadzenia dialogu na płaszczyźnie ponadregionalnej i ponadnarodowej wymagana jest archiwizacja oraz upowszechnienie dostępnych materiałów historycznych wraz z relacjami naocznych świadków dziejów Polaków na Polesiu.


Zebrane i upowszechnione materiały audiowizualne mogą  takżepołużyć jako materiał badawczy dla młodych naukowców, historyków i krajoznawców.

Ośrodek „KARTA” w 2006 roku realizował projekt „KARTA z Polakami na Wschodzie”, mający na celu dokumentowanie losów Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski. Projekt jednak tylko w niewielkim stopniu dotyczył (obejmował mieszkańców Pińska i Słonimia). Planujemy znacznie rozszerzyć zakres dokumentacyjny o cały region, o dodatkowe formy narracyjne, a także wyjść poza ścisłe wywiady w kierunku opracowania drobnych dokumentów.

W ramach działań powstają  określone rubryki, pokrywające się z następującymi tematami:

– Żywe wspomnienia: nagrania świadków historii, ich opowieści o życiu codziennym Polaków na Polesiu, wydarzeniach historycznych widzianych ich oczami, odrodzeniu Kościoła na Polesiu i religijności, tożsamości narodowej i in.

– Miejsca mówią najgłośniej: relacje o miejscowościach na Polesiu zamieszkałych przez Polaków albo związanych historycznie z losami polskiej ludności.

– Życie duchowe i religijne na Polesiu: krótkie dokumenty o życiu Kościoła, jego dziejach i współczesności.

– Sąsiedzi: .

– Najdroższe sercu: piosenki, wiersze, bajki, tradycje.

Miejmy nadzieję, iż kanał także stanie się platformą informowania odbiorców o akcjach społecznych Polaków na Polesiu w celu zaangażowania w realizacje ważnych dla mniejszości polskiej, a także Polaków w kraju celów (np. budowa kościołów, tablice pamiątkowe, renowacja grobów poległych Polaków i in.). Swoje miejsce w serwisie znajdą także materiały krajoznawcze dotyczące poszczególnych miejscowości zamieszkałych w przeszłości lub obecnie przez Polaków.

Pierwsze filmiki już są na naszej stronie. Z każdym tygodniem będzie ich coraz więcej. Zapraszamy do obejrzenia – www.echapolesia.pl

24.pl/„Echa Polesia”?

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *