Parlament Europejski zdecydował się ponownie nawiązać kontakty z niższą izbą rosyjskiego parlamentu.
Decyzja została podjęta 2 czerwca na posiedzeniu Konferencji Przewodniczących PE – politycznego organu wykonawczego Parlamentu Europejskiego, w skład którego wchodzi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz przewodniczący ośmiu grup politycznych.
Zdecydowano się na ten krok, ponieważ Parlament Europejski został “wyłączony z relacji z Rosją, podczas gdy przedstawiciele rządów niektórych państw członkowskich UE i Komisji Europejskiej odbyli szereg spotkań z członkami rządu rosyjskiego” – donosi źródło w PE na które powołuje się Radio Swoboda.
Parlament Europejski postanowił zerwać stosunki z rosyjską Dumą Państwową po aneksji Krymu w marcu 2014 r., jednak 2 czerwca zdecydowano, że europosłowie wezmą udział w Konferencji Parlamentarzystów Regionu Arktycznego, która odbędzie się w dniach 14-16 czerwca w Rosji.
Ustalono również, że członkowie Dumy zostaną zaproszeni do udziału w konferencji na temat zbliżających się wyborów w rosyjskim parlamencie. Nie będą mogli natomiast (jaka straszna kara!), uczestniczyć w posiedzeniach PE – drzwi sali obrad Parlamentu Europejskiego dla deputowanych Dumy Państwowej pozostaną zamknięte.
Kresy24.pl/rusjev.net


