Saakaszwili zaocznie skazany w Gruzji

5 stycznia 2018

Sąd w Tbilisi uznał byłego prezydenta Gruzji za winnego nadużycia władzy w okresie, gdy był prezydentem Gruzji. Sprawa dotyczyła przypadku morderstwa z 2006 roku. Micheil został skazany „in absentia” na 3 lata więzienia.

Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2013.


Sąd stwierdził, że urząd prezydenckich nadużył władzy próbując ukryć dowody, a potem wdrażając procedurę ułaskawienia 4 mężczyzn skazanych za morderstwo gruzińskiego bankiera Sandro Girgwlianiego. Jego ciało zostało znalezione z licznymi ranami w styczniu 2006 roku w okolicach Tbilisi. Wcześniej, jak zeznali świadkowie, w jednym z barów sprzeczał się z wysokim urzędnikiem ministerstwa spraw wewnętrznych.

Saakaszwili od dawna twierdzi, że wiązanie go z tym morderstwem jest motywowane poltycznie. Obecnie, jak wiadomo, jest jednym z najbardziej znanych polityków opozycji na Ukrainie. Kijów odrzucał prośby Gruzji o ekstradycję Saakaszwilego w związku z tą sprawą.


Oprac. MaH, rferl.org

fot. EPP, CC BY 2.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Saakaszwili zaocznie skazany w Gruzji

  1. wujek53 Odpowiedz

    5 stycznia 2018 w 20:17

    Przyszło polecenie z moskwy to skazali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *