Rosyjscy hokeiści po raz pierwszy od 20 lat w finale Igrzysk Olimpijskich. Ale nie pod swoją flagą i nazwą (AKTUALIZACJA)

23 lutego 2018

W finale reprezentacja Olimpijczyków z Rosji zmierzy się z Niemcami. Awans Niemców do finału hokejowego turnieju na zimowych IO jest sensacją, choć należy też pamiętać, że najlepsi hokeiści z USA, Kanady, Rosji, Czech, Szwecji, Finlandii i Słowacji grają w rozgrywkach amerykańsko-kanadyjskiej ligi NHL i wspomniane kraje mogły na Igrzyskach wystawić tylko drugi lub trzeci garnitur swoich graczy.

W półfinale Rosjanie wygrali z Czechami 3-0. Ten awans wyjątkowo cieszy Rosjan, bo jest jednym z najpopularniejszych sportów w tym kraju, no i przypada na Igrzyska, na których Rosjan mogło w ogóle nie być.


Dzisiaj również ekipa z Rosji zdobyła pierwszy złoty medal podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich. Zwyciężczynią jazdy indywidualnej kobiet w łyżwiarstwie figurowym została 15-letnia Alina Zagitowa. Drugie miejsce zajęła również Rosjanka, 18-letnia Jewgienia Miedwiediewa. Poza tym Olimpijczycy z Rosji mają 5 srebrnych i 8 brązowych medali.

Najlepiej z innych krajów wschodnich wypada na razie Białoruś (2 złote i 1 srebrny medal), Ukraina ma 1 złoty medal, a Kazachstan 1 brązowy.


Rosja za afery dopingowe została ukarana przez MKOl wykluczeniem z Igrzysk. Wystartować mogła część sportowców rosyjskich pod flagą olimpijską i nazwą Olimpijczycy z Rosji, co do których nie było podejrzeń o stosowanie nielegalnego farmakologicznego dopingu.

Jednakże, i tak na Igrzyskach doszło do afer z udziałem Rosjan. Wczoraj informowaliśmy, że medal odebrano rosyjskim curlingowcom, dziś prezes rosyjskiej federacji bobslejowej przyznał, że niedozwoloną substancję (konkretnie: ślady  po zażyciu niedozwolonego leku na serce) wykryto u bobsleistki Nadieżdy Siergiejewej.

Zawodniczka startowała w „dwójkach”, razem z partnerką zajęły w zawodach podczas igrzysk w Korei Południowej 12. miejsce. Zaprzecza, że wzięła wspomniany lek.

Niedozwolone substancje dopingujące wykryto też podczas Igrzysk w organizmach słoweńskiego hokeisty i japońskiego łyżwiarza szybkiego.

AKTUALIZACJA:

W finale turnieju hokejowego Rosjanie wygrali z Niemcami 4-3 (w doliczonym czasie gry) i zostali mistrzami olimpijskimi.

Oprac. MaH, rferl.org

 

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Rosyjscy hokeiści po raz pierwszy od 20 lat w finale Igrzysk Olimpijskich. Ale nie pod swoją flagą i nazwą (AKTUALIZACJA)

  1. MCDALE Odpowiedz

    23 lutego 2018 w 19:38

    GRATULACJE DLA WSZYSTKICH MEDALISTOW , KTORZY ZDOBYLI MEDALE SPRAWIEDLIWIE BEZ DOPINGU

  2. lew Odpowiedz

    23 lutego 2018 w 22:25

    Ale wszyscy wiedzą , że to Rosjanie i życzymy im złotego medalu bo są najlepsi na tej Olimpiadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *