Prowokacja rosyjskich nacjonalistów w Mińsku ((WIDEO)

16 lutego 2017

W Mińsku radykałowie nacjonalistycznej partii „Inna Rosja” próbowali zakłócić 15 lutego konferencję prasową specjalnego przedstawiciela , podsumowującą kolejną rundę rozmów trójstronnej grupy kontaktowej ds.uregulowania sytuacji w Donbasie.

„Służba prasowa MSZ ocenia te działania jako świadomą prowokację, mającą na celu zerwanie procesu negocjacyjnego i dyskredytację Mińska jako miejsca tych rozmów” – brzmi oświadczenie wydane przez białoruskie MSZ po incydencie.


Po wejściu na salę przedstawiciela OBWE Martina Sajdika, cztery osoby przedstawiające się jako dziennikarze białoruskich mediów zaczęli wykrzykiwać „Ręce precz od Donbasu!”,  „Poroszenko to zabójca”, „Inna Rosija”, i rozrzucać ulotki. Później okazało się, że są to działacze niezarejestrowanej partii nacjonalistycznej „Inna Rosja” (dawniej nielegalnej Partii Narodowo-Bolszewickiej).

W komunikacie MSZ czytamy, że uczestnicy akcji, którzy zostali „usunięci przez organy ochrony porządku”, mieli przy sobie rosyjskie paszporty, oraz akredytacje dziennikarskie pisma „Russkaja Płanieta”.


Z kolei „Biełorusskije Nowosti” poinformowały, że zanim zaczęli zakłócać spotkanie, młodzi ludzie wraz z innymi dziennikarzami oczekiwali na wyjście Sajdika do mediów i przedstawiali się jako pracownicy białoruskiej prasy, m.in. niezależnej „Naszej Niwy”

Wieczorem 15 lutego milicja zatrzymała co najmniej jednego z uczestników akcji – poinformowała agencja BelaPAN.

Konferencja prasowa specjalnego przedstawiciela OBWE odbyła się z opóźnieniem. Sajdik poinformował, że strony uzgodniły wycofanie z Donbasu do 20 lutego broni i ciężkiego sprzętu niezgodnego z porozumieniami mińskimi. Postanowiono zwrócić się do misji obserwacyjnej ONZ ds. Praw Człowieka w Genewie o pomoc w kwestii uwolnienia więźniów. Kolejne posiedzenie trójstronnej grupy kontaktowej odbędzie się w stolicy Białorusi 1 marca.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Prowokacja rosyjskich nacjonalistów w Mińsku ((WIDEO)

 1. DragonAntyTroll Odpowiedz

  16 lutego 2017 w 12:02

  Ruskie bydło. Nic dodać, nic ująć.

  • SyøTroll Odpowiedz

   17 lutego 2017 w 11:39

   Jak możesz, przecież to antyputinowska opozycja. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *