Prezydium Senatu zajmie się sprawą kierownictwa ZPL

6 czerwca 2018

Szef Kancelarii Senatu RP Jakub Kowalski zabrał głos w sprawie rozliczeń finansowych Związku Polaków na Litwie.

,,Dokumenty, z którymi się zapoznałem wskazują, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia czynów zabronionych przez członków kierownictwa . W tym tygodniu sprawą zajmie się Prezydium Senatu” – napisał na Twitterze Jakub Kowalski. Podkreślił, że RP ,,wspiera i będzie wspierać Polaków na Litwie, ale musi mieć pewność, że środki które przekazuje na rzecz Polaków i Polonii są uczciwe wydawane i zarządzają nimi wiarygodni działacze”.

W poniedziałek (28 maja) ,,Pomoc Polakom na Wschodzie” wystosowała oświadczenie z informacją, że „w połowie stycznia 2017 roku, wykonując obowiązki związane z nadzorem sprawozdań oraz oceną merytoryczną i finansową wydatkowania dotacji dla Zarządu Głównego Związku Polaków na Litwie, stwierdziła rażące naruszenia prawa polskiego oraz podstawowych zasad rachunkowości. Jednoznacznie stwierdzono, że część dotacji przekazanych Zarządowi Głównemu Związku Polaków na Litwie nie została wykorzystana zgodnie z umową, bądź też w ogóle nie została zrealizowana, co starano się zataić przed Zarządem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.


Prezes ZPL Michał w rozmowie z zw.lt oświadczenie Fundacji nazwał kłamstwem i oszczerstwem. ,,Rozliczenia za poprzednie lata są w porządku. Zawsze byliśmy stawiani za wzór do naśladowania jeżeli chodzi o rozliczenia. Wszystkie umowy zostały zrealizowane. Ktoś to zorganizował. Uczciwie pracujemy. Dołożyliśmy sporo swoich pieniędzy do naszej działalności” – w mówił . ,,Cały szum jest o to, że ktoś tam gdzieś sobie ubzdurał, że może mianować prezesa, który będzie bardziej ,,poręczny”. Szukają przyczyny. Nie oszuka się wilniuków” – podkreślił.

Ze sprawozdania finansowego ZPL wynika, że w 2016 roku Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie przeznaczyła największej polskiej organizacji na Litwie 130 tys. 555 euro. W 2015 roku – ponad 89 tys. euro. Na rachunek organizacji w 2016 wpłynęło ogółem 224 tys. 104 euro, w 2015 – 187 tys. 900 euro. Prawie wszystkie środki, z wyłączeniem składek członkowskich i drobnych darowizn, pochodzą z Polski.


Forum Przedsiębiorczości Polskiej na Litwie KORONA wydało wczoraj oświadczenie dotyczące konfliktu pomiędzy stroną polską a prezesem ZPL Michałem Mackiewiczem. Publikujemy całość.

Stowarzyszenie Forum Przedsiębiorczości Polskiej na Litwie KORONA jest zaniepokojone sytuacją, zaistniałą w stosunkach prezesa Związku Polaków na Litwie (ZPL) z Fundacją ,,Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie. Uważamy, że został wywołany nieodpowiednią reakcją prezesa największej polskiej organizacji na Litwie Michała Mackiewicza na wykryte przez Fundację ,,rażące naruszenia prawa polskiego oraz podstawowych zasad rachunkowości”. Jak wiadomo, Zarząd Fundacji po wykryciu i potwierdzeniu nieprawidłowości formalno-prawnych i rachunkowych zawiadomił prokuraturę w Warszawie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie” i Skarbu Państwa.

Aroganckie zachowanie się obecnego prezesa Michała Mackiewicza względem nie tylko Fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie”, ale też Państwa Polskiego, które na Litwie reprezentuje RP w Wilnie Pani Urszula , jest niedopuszczalne oraz zasługuje nie tylko na potępienie, ale też wyciągnięcie wniosku co do możliwości dalszego piastowania przez niego tego odpowiedzialnego stanowiska. Nie pozwólmy nikomu kompromitować społeczność polską na Litwie.

Kresy24.pl za zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Prezydium Senatu zajmie się sprawą kierownictwa ZPL

 1. Piotr Stefański Odpowiedz

  6 czerwca 2018 w 20:07

  Czołowi przedstawiciele Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, na czele z prezesem Mikołajem Falkowskim, byli w tamtym czasie w Wilnie, gdzie spotykali się z szeregiem polskich organizacji.

  I teraz nie dziwne, że te organizacyjne „potęgi” spłacają dług, bo dostali obietnicę podziału tortu (funduszy), bez ZPL

  • Sarmata Odpowiedz

   10 czerwca 2018 w 11:54

   jakieś nieprawdopodobne tłumaczenia Waść opowiadasz! Skoro prokuratura w RP będzie prowadziła sprawę – może zaczekajmy z opiniami na dowody… ? Ja nie twierdzę, że ta osoba jest winna lub niewinna. Twierdzę, że Polacy na Litwie są Polakami, a nie litwinami Polskiego Pochodzenia – i lojalność winni są Rzeczpospolitej – a nie prezesowi z tej, czy innej organizacji. Kolo typu @tagore – twierdzi że to litwini Polskiego Pochodzenia… i na tym forum sporo wypowiedzi gra na emocjach – ale raczej w „retoryce kacapskiej” – czyli dzielenia i skłócania – Polaków na Litwie…

 2. Swoja Odpowiedz

  13 czerwca 2018 w 07:26

  Panie Prezesie, niech Pan nie idzie w zaparte, bo przypomina nam Pan w tym ” Bolka”.Proszę nie atakować tych, którzy Polakom na Wschodzie pomagają, a raczej rozejrzeć się dokoła, kto Panu podsuwał fałszowane faktury do podpisu, jeśli faktycznie jest Pan ofiarą.Przyznaj się Prezesie/ Pośle, wstydu oszczędź! Tak czy owak,przecież Pan jako prezes odpowiada za wszystko.A pełniąc takie funkcje winien być czysty jak żona Cezara.
  Na Pana miejscu przeprosiłabym tych, których Pan obraził swoimi podejrzeniami i posądzeniami. Poseł i głowa Polaków na Litwie, wypowiadając się przed tak szerokim gremium, musi zastanowić się nad konsekwencjami swojej wypowiedzi. A te dla Polaków mieszkających na Litwie mogą być brzemienne w skutkach. I nie myślę tu o pomocy materialnej. Podzielił Pan swoich Rodaków zamiast ich łączyć.Zrobił im Pan wielką krzywdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *