Oświadczenie Klubu „Gazety Polskiej” w Wilnie w sprawie zagrożeń dla polskiej racji stanu

6 czerwca 2018

Klub Gazety Polskiej w Wilnie wydał oświadczenie, w którym odniósł się między innymi do oskarżeń wobec prezesa Związku Polaków na Litwie Michała Mackiewicza i jego obraźliwych wypowiedzi w stosunku do przedstawicieli władz Polski. Publikujemy oświadczenie bez skrótów i redakcji.

Znaczenie Rzeczypospolitej Polskiej wzrasta na arenie międzynarodowej, nie sposób nie dostrzegać polskich sukcesów gospodarczych, a także zacieśniania współpracy Polski z USA, oraz poprawy relacji polsko-litewskich i przygotowywania się do realizacji wspólnych projektów gospodarczych, infrastrukturalnych i energetycznych.


Sukcesy Polski jako lidera w integracji regionu i wzrost jej konkurencyjności ekonomicznej, oznaczają jednak wejście w z krajami, których interesy odwiecznie są sprzeczne z naszymi.

Jako , dążymy od lat do rozwiązania licznych problemów: odzyskania zagrabionych przez sowietów nieruchomości, zachowania i rozwoju oświaty w języku polskim, braku poprawnej pisowni polskich nazwisk w dokumentach litewskich oraz uzyskania takich praw językowych, jakie ma . Poważną niedogonością jest wymóg przekroczenia pięcioprocentowego progu wyborczego – w Polsce są zaś z niego zwolnione. Zdajemy sobie sprawę, że do rozwiązania tych kwestii potrzebne są dobre relacje polsko- litewskie – i cieszymy się, że następuje również na tym polu polepszenie.


W ostatnim czasie obserwujemy jednak próby skłócenia Polaków za granicą i Polonii nie tylko z krajami zamieszkania, ale i z instytucjami Państwa Polskiego. Jednym takim przykładem są wydarzenia w . Drugim – prezesa Związku Polaków na Litwie, które odbyły się w cieniu wezwania prezesa Michała Mackiewicza do prokuratury w charakterze podejrzanego o działanie na szkodę skarbu Państwa Polskiego, a podczas których padły obelgi w kierunku przedstawicieli Państwa Polskiego. Od tego czasu nastąpiły wysyp publicznych oskarżeń, dezinformacji oraz kampania trollingu internetowego, w którą zaangażowane są być może rosyjskie fermy trolli. Do sprawy zostały też wciągnięte obcojęzyczne .

Ten konflikt zostanie z pewnością wykorzystany przez wrogie nam siły, co w naszej historii niejednokrotnie się zdarzało. Nigdy wciąganie obcych w wewnątrzpolskie sprawy nie kończyło się dobrze.

Mamy świadomość, że do skłócania wykorzystywani są zarówno działacze polonijni, jak też politycy w Polsce, nie zawsze o tym mający świadomość. Apelujemy przeto o wstrzemięźliwość w wygłaszaniu osądów, a do prokuratury – by dochodzenie ws. możliwych nadużyć finansowych toczyło się maksymalnie jawnie i przejrzyście, co zamknie drogę niedomówieniom i domysłom. Polska jest praworządnym państwem prawa i jego instytucje powinny tak być traktowane, a Polacy spoza kraju powinni z nimi w dobrej wierze współpracować. Za niedopuszczalne uważamy obelgi w stosunku do Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, RP w Wilnie Urszuli Doroszewskiej, pracowników MSZ RP oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” z prezesem Mikołajem Falkowskim na czele, działających zgodnie z literą prawa. Nie zgadzamy się na atakowanie przedstawicieli Państwa Polskiego za to, że wykonują swoje obowiązki.

W czasach szczególnie niespokojnych apelujemy o , rozwagę i zgodę między Polakami, byśmy nie pozwolili się skłócić naszym wrogom.

Kresy24.pl za zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Oświadczenie Klubu „Gazety Polskiej” w Wilnie w sprawie zagrożeń dla polskiej racji stanu

 1. józef III Odpowiedz

  7 czerwca 2018 w 22:55

  ble, ble, ble dziadulki

 2. tagore Odpowiedz

  9 czerwca 2018 w 11:57

  Próby rozbicia ZPL i ręcznego sterowania Polakami na Litwie to jeden z najgłupszych pomysłów giedroycian.
  Ciekawe co na to Kaczafi?

 3. Stanislaw Wargin, syn zamordowanego KZ-owca Odpowiedz

  16 czerwca 2018 w 08:13

  Rzad i opozycja popiera bezpieczenstwo krajow baltyckich.Jest to zaplata naszego zydowsko – komunistycznego Lumpenproletariatu za mord patriotow Polskich przes baltyckie odzialy SS i przez ten akt umozliwienie dorwania sie do koryta . Polskie kresy wydaly nawiekszych patriotow, wiec trzeba ich bylo unicestwic rekami UPA i SS Galizien, zeby chamy mogli pic, zrec i bawic sie jadac do Israela na kolanach. Dzisiejszy nowoczesny Polak to sluga, klania sie kazdemu, a osobliwie w krwi patriotow Polski zbroczonemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *