Prezydent Andrzej Duda: Wierzę, że Ukraina i Gruzja wstąpią do NATO

11 lipca 2018

Prezydent RP Andrzej powiedział w Brukseli przed szczytem , że liczy na to i wierzy, że „prędzej czy później i staną się częścią wspólnoty euroatlantyckiej, nie tylko w sensie przyjaźni, ale w sensie członkostwa w Sojuszu”.
Przypomnijmy, że w Brukseli podczas szczytu NATO zaplanowano spotkanie prezydenta Polski i prezydenta Ukrainy.
Tymczasem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że podczas szczytu członkowie Sojuszu najprawdopodobniej potwierdzą poparcie dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, ale dodał, że jednak nie spodziewa się podczas tego szczytu decyzji co do włączenia Ukrainy do tzw. Programu Zwiększonych Możliwości (EAP). EAP uważany jest za najwyższy poziom współpracy i integracji operacyjnej z NATO dla wojsk krajów nie będących członkami NATO. Status EAP mają Australia, Gruzja, Jordania i Szwecja. Stoltenberg dodał jednak, że NATO ma już teraz wszystkie niezbędne narzędzia, by dobrze rozwijać współpracę z Ukrainą.
Po pierwszym dniu szczytu Stoltenberg poinformował, że NATO zaprosi Macedonię do negocjacji członkowskich.
Oprac. MaH, ukrinform.net
fot. CC BY 4.0
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *