Macedoński parlament zgadza się na zmianę nazwy kraju. UE i NATO coraz bliżej

5 lipca 2018

Parlament Macedonii odrzucił weto prezydenta i ostatecznie ratyfikował umowę z Grecją w sprawie zmiany nazwy kraju na Północna.

Za umową opowiedziało się 69 ze 120 posłów do parlamentu w Skopje. Pierwszy raz posłowie głosowali za umową 20 czerwca, ale prezydent odmówił podpisania dokumentu.


W głosowaniu w ramach protestu nie wzięli udział posłowie nacjonalistycznej (rządzącej do niedawna przez wiele lat w kraju), partii VMRO-DPMNE. Przeciwko umowie jest też wywodzący się z tego obozu prezydent Gjorge Ivanov. O umowie z Skopje z Atenami i jej geopolitycznych konsekwencjach pisaliśmy tutaj.

Minister spraw zagranicznych Nikola Dimitrov powiedział, że ten ruch wzmocni niezależność kraju otwierając mu drzwi do NATO i Unii Europejskiej.


To jednak jeszcze nie koniec procedury, bo na jesień zaplanowano referendum w Macedonii w tej sprawie. Umowa ma też wielu przeciwników w Grecji.

Oprac. MaH, rferl.org

fot. Güldem Üstün, CC BY 2

 

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *