Powstało ponadpartyjne i łączące różne środowiska Towarzystwo Polityki Wschodniej pod patronatem Giedroyca i Mieroszewskiego

23 lutego 2018

Inicjatorami powstania Towarzystwa Polityki Wschodniej pod patronatem Jerzego Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego są naukowcy, dziennikarze, analitycy zajmujący się Europą Wschodnią. Wśród założycieli są nasi Koledzy: Robert , prezes zarządu Fundacji Wolność i Demokracja, która wydaje nasz portal, oraz Rafał z rady Fundacji Wolność i Demokracja.

Prezesem nowej organizacji została wybrana Agnieszka -Guzy, dyrektor TV Biełsat, wiceprezesem Łukasz Jasina z PISM, a sekretarzem generalnym Janusz Wdzięczak z Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Robert Czyżewski zasiada w Komisji Rewizyjnej.


Ponadto w Towarzystwie Polityki Wschodniej zasiadają m.in. Maria , prof. Andrzej Nowak, prof. Przemysław , Bogumiła Berdychowska, Tomasz Grzywaczewski.

Ideę powstania organizacji wsparli i zadeklarowali uczestnictwo w jej pracach: Sławomir Dębski — dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.


„Za patronów organizacji przyjęto Jerzego Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego, czyli postacie, których działalność i twórczość znacząco wpłynęła na kształtowanie kierunków polskiej polityki wschodniej. Doprowadzili oni do przewartościowania koncepcji politycznych w naszym regionie, uznając akceptację powojennych granic i budowania partnerstwa z innymi narodami Europy Wschodniej (Ukraińcami, Litwinami, Białorusinami), za podstawę polskiej polityki wschodniej. Miało to stanowić przeciwwagę dla radzieckiej/rosyjskiej dominacji i imperialnej ekspansji.

W najbliższym czasie Towarzystwo zamierza podjąć szereg inicjatyw na rzecz aktywizacji polskiej polityki wschodniej, zarówno w zakresie wsparcia polskiej dyplomacji, jak i rozwoju tzw. „soft power”, czyli budowania lepszych relacji poprzez wspieranie współpracy kulturowej oraz ekonomicznej.” – podano w komunikacie.

Kresy24.pl/Biełsat

fot. ipn.gov.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

19 odpowiedzi Powstało ponadpartyjne i łączące różne środowiska Towarzystwo Polityki Wschodniej pod patronatem Giedroyca i Mieroszewskiego

 1. Stanisław Odpowiedz

  23 lutego 2018 w 18:06

  Skoro loża ma być ponadpartyjna, to może redakcja poinformuje z jakimi partiami powiązani są ojcowie założyciele.

 2. MCDALE Odpowiedz

  23 lutego 2018 w 19:11

  IDEA GIEDROYCA JEST BEZUZYTECZNA JAK POKAZALO DOSWIADCZENIE OSTATNICH CO NAJMNIEJ 20 LAT.

  PROWADZI DO ANTYPOLONIZMU I POSYEPUJACEJ ASYMILACJI POLAKOW NA KRESACH WSCHODNICH.

  NA LITWIE POLACY POLACY SA TRAKTOWANI JAK OBYWATELE DRUGIEJ KATEGORI WSKUTEK CIAGLEGO PRAKTYKOWANIA IDEI GIEDROYCA

  ZMIENIC TEN IDEE NA INNA BARDZIEJ SLUZACA POLAKAM NA LITWIE I NA KRESACH

  CZYZ NIE JEST TO SKANDAL ?

  PANSTWO POLSKIE SLUZY LITWIE A NIE POLSCE

 3. józef III Odpowiedz

  23 lutego 2018 w 21:13

  kompletny odlot ; galwanizowanie politycznego trupa i szkodliwej maniakalnej idei w sytuacji gdy rzeczywistość jest jaka każdy widzi (i zawsze taką była) ; nazwiska : maniacy ULB antypolskości w wydaniu adresatów tego pomysłu

 4. tagore Odpowiedz

  23 lutego 2018 w 22:12

  Odległa od realu mniemanologia stosowana.

 5. Luk Odpowiedz

  23 lutego 2018 w 22:31

  Super inicjatywa. Jedna z dróg do wyrywania naszych wschodnich sąsiadów spod wpływów imperialnej Moskwy, zagrażającej nie tylko im ale i Rzeczypospolitej.

  • józef III Odpowiedz

   24 lutego 2018 w 19:03

   panie, tam Moskwy już nie ma ! jest lokalny nacjonalizm ; kto ma oczy ten widzi ; kto nie widzi sczytuje podobne głupoty z „wyborczej”

   • Luk

    25 lutego 2018 w 21:39

    Inwazja Rosji na Gruzję i Ukrainę to fakt nie mający nic wspólnego z „wyborczą”. Podobnie trzymanie przez Moskwę łapy na Białorusi i rosyjskie rakiety w Obwodzie Kaliningradzkim skierowane na Polskę…

   • peter

    25 lutego 2018 w 23:24

    jozef napisal/ tam Moskwy już nie ma
    Cos mi to przypomina /Tam ich niet/:)))))

  • Pafnucy Odpowiedz

   25 lutego 2018 w 15:02

   Luk nie wiem co bierzesz ale bierz tego połowę.

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   26 lutego 2018 w 23:41

   Zgadzam się, panie Luku, to jest wspaniały pomysł, i mam nadzieję, że i wyjdzie na dobre. Pozdrawiam

 6. Jarema Odpowiedz

  25 lutego 2018 w 10:21

  Starzy aktorzy w nowych szatach w tych samych rolach? Czy to przepis na sukces? Wydaje się, że czas już na inną reinterpretację koncepcji Giedroycia i Miroszewskiego. Pani Berdychowska podpisała niedawno obok pana tymy apel o wycofanie karalności zaprzeczaniu ludobójstwa wołyńskiego. Nie jestem pewien, czy taka koncepcja „pojednania” będzie przyjęta przez Polaków i czy Giedryc i Miroszewski by się pod nią podpisali, zwłaszcza gdy dyktowałby ja jaskiniowiowy zwolennik neobanderyzmu w rodzaju Wiatrowycza.

 7. Marcin Odpowiedz

  25 lutego 2018 w 10:38

  Proszę Redakcję portalu o podanie powodów, dla którego mój komentarz poddany został stalinowskiej cenzurze i nie puszczony pod tekstem.

  • Kresowiak Odpowiedz

   25 lutego 2018 w 22:55

   )))))))))))) – oto odpowiedź niby redakcji

 8. 2kbb Odpowiedz

  25 lutego 2018 w 22:55

  O znowu Ruskie Trolle się odezwały ….!!!

  • McG Odpowiedz

   26 lutego 2018 w 14:18

   stara śpiewka banderowca – coś nie pasuje, to „ruski troll”

 9. Enej bandyta Odpowiedz

  26 lutego 2018 w 08:35

  Szkoda na takie „idee” czasu, vide Ukraina, tylko real politik, to nas wyzwoli z letargu i „miłości” do wschodu bez wzajemności.

 10. lolek Odpowiedz

  26 lutego 2018 w 08:46

  Giedroyć jak mógł to by pogonił to towarzystwo dechą ze swojej trumny. To był polityczny realista tworzący w określonej rzeczywistości, a ci zwolennicy jego doktryny to kabaret.

 11. gegroza Odpowiedz

  28 lutego 2018 w 18:12

  Ta idea prawie całkowicie straciła sens w dzisiejszym świecie. Real politik wobec Rosji, Ukrainy czy USA. Mamy dbać o swoje a nie wolność nasza i waszą.

 12. W.Litwin Odpowiedz

  4 marca 2018 w 20:28

  Co Wileńska Młodzież myśli o pseudodziałaczu
  https://polskamlodziezwilna.blogspot.com/2018/03/idea-radczenki-czyli-manipulacje.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *