Pokłosie umowy grecko-macedońskiej: Grecja wyrzuca rosyjskich dyplomatów (AKTUALIZACJA)

13 lipca 2018

Grecy oskarżają Rosjan o działania przeciwko narodowemu bezpieczeństwu Grecji. zapowiada retorsje.

Gazeta grecka „Kathimerini” podaje, że greckie władze prowadzą śledztwo ws. mieszania się obywateli innego państwa w sprawy wewnętrznej greckiej polityki. Podejrzanymi w tej sprawie są właśnie czterej rosyjscy dyplomaci. Dwaj znajdują się teraz poza Grecją i wydano zakaz wjazdu im do kraju, dwaj inni zostali lub zostaną w najbliższym czasie wydaleni. Mieli m.in. działać przeciwko realizacji umowy między Atenami a Skopje, który zakończył wieloletni spór o nazwę sąsiedniej Macedonii. Na mocy porozumienia kraj sąsiadujący z Grecją zmienia nazwę na Północna Macedonia. Jeżeli układ wejdzie w życie,  kolejny bałkański kraj będzie miał otwartą drogę do NATO i UE. Zresztą, na zakończonym dziś szczycie NATO w Brukseli podjęto decyzję o zaproszeniu Macedonii do rozmów akcesyjnych. Problemem jest jednak duży opór dużej części opinii publicznej i klasy politycznej w Grecji wobec tej umowy.


Źródła gazety twierdzą też, że próbowali też przekupić struktury greckiej Cerkwi Prawosławnej. Nie podano dokładnie o co chodzi, ale warto wspomnieć, że toczą się też międzynarodowe zabiegi i zmagania o to, co stanie się z Cerkwią ukraińską, co z kolei może mieć konsekwencje dla Cerkwi rosyjskiej.

AKTUALIZACJA:


Rosyjskie MSZ wydało dziś oświadczenie w tej sprawie. Moskwa wyraziła zdecydowany protest podkreślając, że za wydaleniem rosyjskich dyplomatów stoją Stany Zjednoczone, i że wydalenie rosyjskich dyplomatów z Grecji jest „absolutnie bezpodstawne”, „nie poparte żadnymi dowodami z greckiej strony”, i że jest wbrew charakterowi dwustronnych relacji Grecji i Rosji i może przynieść im „poważną szkodę”. Nota protestacyjna została wręczona greckiemu ambasadorowi w Moskwie wezwanemu do siedziby MSZ. Jednocześnie, nie zdecydowano się, przynajmniej na razie, na odwet dyplomatyczny w postaci wydalenia greckich dyplomatów

 

Oprac. MaH, rp.pl, belsat.eu, tvrain.ru

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Pokłosie umowy grecko-macedońskiej: Grecja wyrzuca rosyjskich dyplomatów (AKTUALIZACJA)

  1. observer48 Odpowiedz

    13 lipca 2018 w 08:21

    Żeby się kacap nie wiadomo, jak obracał, dupa zawsze z tyłu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *