Tak karze białoruska Cerkiew niewiernych popów

6 kwietnia 2016

monaster
Niesubordynacja w Białoruskiej Cerkwi prawosławnej nie przechodzi bez konsekwencji. Jej zwierzchnik – odsunął od pełnienia posługi kapłańskiej trzech popów, którzy sprzeniewierzyli się przysiędze pasterskiej. Za karę najbliższy rok spędzą w monasterach, gdzie muszą dowieść swojego posłuszeństwa.

Zgodnie z decyzją sądu diecezjalnego, „za opuszczanie miejsca posługi kapłańskiej” zakazuje się  służby kapłańskiej księdzu Gienadijowi Toropowiczowi. Pop skierowany został do mińskiego monasteru św. Elżbiety w Mińsku „na poprawę”, gdzie przez rok będzie posługiwał, ale nie będzie to posługa kapłąńska.

„Po roku nienagannego posłuszeństwa w klasztorze i, o ile pojedna się z żoną i wróci na łono rodziny, kwestia jego przewrócenia do stanu kapłaństwa zostanie rozpatrzona” – głosi ukaz.


Również decyzją sądu cerkiewnego obwodu mińskiego, ksiądz Siegiej Astaszonok zostaje objęty zakazem posługi kapłańskiej w parafii pw. Ikony Matki Bożej Włodzimirskiej w Mińsku. Postanowieniem Metropolity, i ten kapłan ma udać się do monasteru św. Elżbiety w Mińsku na naukę posłuszeństwa „w takiej formie, jaką wyznaczy mu ojciec duchowny archiprezbiter Andriej Lemieszonok”.

Za niejednokrotne naruszanie dyscypliny cerkiewnej i przysięgi pasterskiej, metropolita wydał zakaz posługi kapłańskiej dla archiprezbitera Fiodora Krywonosa.


„Miejscem przebywania w czasie okresu naprawczego będzie klasztor męski w Żyrowicach. Po roku zostanie wydane orzeczenie o jego dalszej posłudze” – napisano w dokumencie.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Tak karze białoruska Cerkiew niewiernych popów

  1. księciunio Odpowiedz

    6 kwietnia 2016 w 21:59

    Co niektórym naszym popom katolickim by się taka dyscyplina przydała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *