Członek Synodu Patriarchatu Konstantynopolskiego: To Cerkiew moskiewska jest córką dla Cerkwi ukraińskiej

13 lipca 2018

– To moskiewska jest córką Cerkwi Ukraińskiej, która z kolei jest córką Patriarchatu Konstantynopolskiego – powiedział w rozmowie z rosyjskim portalem „ i świat” członek Synodu Patriarchatu Konstantynopolskiego, metropolita Elpidifor.

jest niezależna i w żadnym wypadku nie można próbować jej podporządkować czy uzależnić od innego państwa – oświadczył metropolita podkreślając, że jako państwo niepodległe Ukraina chce mieć także niezależny Kościół prawosławny. Tymczasem Moskwa usiłuje do tego nie dopuścić wszelkimi sposobami, jakie ma do dyspozycji: duchowymi, politycznymi, gospodarczymi, wojskowymi „i jakimi jeszcze chcecie”. Jak mówił hierarcha, doprowadziło to w efekcie do podziału narodu i cierpi na tym cały Kościół prawosławny.


– Dlaczego Moskwa przeszkadza Kościołowi wyzwolić się, i to Kościołowi, któremu zawdzięcza ona wszystko i powinna odnosić się do niego z większą wdzięcznością i miłością oraz troską o jedność i stabilność, a nie rozdzielać go swoimi działaniami?  – pytał.

Więcej na ten temat tutaj.


Oprac. MaH, deon.pl

fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Członek Synodu Patriarchatu Konstantynopolskiego: To Cerkiew moskiewska jest córką dla Cerkwi ukraińskiej

  1. Podlaszuk Odpowiedz

    14 lipca 2018 w 23:47

    Metropolita ma rację. Dobrze, że taki głos pojawił się w przestrzeni publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *