„Mea culpa” rosyjskiego prawosławia za rewolucje 1917 roku

9 marca 2017

Część odpowiedzialności za rewolucje spoczywa na Rosyjskim Kościele Prawosławnym – oświadczył szef Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem i Mediami Władimir Legojda.

Częściowe „mea culpa” rosyjskiego prawosławia za wybuch rewolucji lutowej i październikowej 1917 roku, wyrażone przez oficjalnego przedstawiciela patriarchatu moskiewskiego, potwierdza fakt, że zależność tego Kościoła od państwa była ogromna.  Legojda wskazał na brak związków z Kościołem głównych aktorów tamtych wydarzeń – marynarzy i żołnierzy. Za ich „odkościelnienie” obarczył winą ówczesne duchowieństwo.


Przypomniał czasy historyczne, kiedy to już za panowania Piotra I planowo dokonano zbiurokratyzowania Kościoła  i odsunięcia Patriarchatu od pływu na sprawy Kościelne, wprowadzono stanowisko „ober prokuratora-nadzorcy” Świętego Synodu, nastąpiło zerwanie z tradycją ukoronowane zniesieniem obowiązkowej spowiedzi dla żołnierzy w 1916 roku (do spowiedzi przystępowało wówczas 10 % armii).

W podsumowaniu Władimir Legojda podkreślił wagę chrześcijaństwa jako dążenia do spotkania z Chrystusem i to, że jeśli kapłan sam nie żyje tym codziennym dążeniem i nie naucza go innych, następują wydarzenia takie jak w 1917 roku.


Czy przyznanie częściowej odpowiedzialności Kościoła Prawosławnego w Rosji za wybuch obu rewolucji 1917 roku oraz ich następstw uchroni obecne rosyjskie prawosławie od upaństwowienia Kościoła i uzależnienia od władzy świeckiej?

Kresy24.pl/radiovaticana.va

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź „Mea culpa” rosyjskiego prawosławia za rewolucje 1917 roku

  1. ltp Odpowiedz

    9 marca 2017 w 20:43

    chyba się bojarszczyka batiuszka opił?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *