Państwa bałtyckie chcą utworzenia stałej bazy wojskowej USA w Polsce

5 czerwca 2018

Szefowie rządów państw bałtyckich poparli pomysł utworzenia stałej bazy wojskowej USA w Polsce. Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii wyrazili swoją aprobatę w poniedziałek w Tallinie podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem.

Premierzy krajów bałtyckich, Saulius Skvernelis, Maris Kuczinskis i Juri Ratas, popierają pomysł budowy stałej, wojskowej bazy USA w Polsce.


„Z estońskiego punktu widzenia, obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce i w krajach bałtyckich jest bardzo ważna – powiedział Estonii Juri Ratas podczas konferencji prasowej. Będziemy szczęśliwi, jeśli USA  będą bardziej aktywne w Polsce” – dodał.

Jak powiedział Juri Ratas, podczas lipcowego szczytu w Brukseli oczekują kolejnych kroków  zapewniających wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie. Szef polskiej dyplomacji Jacek z kolei podkreślił, że obecność amerykańskich żołnierzy w regionie jest głównym czynnikiem odstraszającym.


„Chcielibyśmy, aby ta obecność była stała i trwała oraz aby była większa w sensie wojskowym. Chcemy stworzyć maksymalne warunki do tego, aby mogły tutaj w sposób stały i trwały funkcjonować – powiedział Czaputowicz.

W Tallinie odbyło się czterostronne spotkanie premierów krajów bałtyckich i Polski. Podczas poniedziałkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego zastąpił Jacek Czaputowicz.

Kresy24.pl/radiopolsha.pl/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Państwa bałtyckie chcą utworzenia stałej bazy wojskowej USA w Polsce

  1. tagore Odpowiedz

    9 czerwca 2018 w 11:53

    Pożyjemy zobaczymy.

  2. VOX15 Odpowiedz

    10 czerwca 2018 w 23:49

    tO NIECH ZA TO ZAPŁACA JAK POLACY W W TWARDEJ WALUCIE – CWANIACZKI SZAULISOWE. ONI NIE PAMIETAJA KTO WYZWALAŁ ESTONIE I ŁOTWE Z KOMUNIZMU ROKU 1918.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *