Tak mówi polski ambasador!

21 listopada 2013

polacy_litwaBrak Ustawy o mniejszościach narodowych jest „niedużym problemem” dla mieszkających na Litwie Polaków, a sytuacja polskiej mniejszości, kwestia jej praw i obowiązków, jest „wyłączną domeną” państwa litewskiego  – powiedział wczoraj po spotkaniu z przewodniczącą Sejmu Loretą GraužinienėAmbasador Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie Jarosław .

„Uważamy, że ta kwestia jest w kompetencji Republiki Litewskiej, a nie Polski. Nie możemy się wtrącać w sprawy innego państwa i decydować o kwestiach, które nie leżą w kompetencji Polski” – stwierdził Czubiński.

Ambasador Polski na Litwie poinformował, że przewodnicząca Sejmu Litwy Loreta Graužinienė przedstawiła mu przebieg prac nad projektem Ustawy o mniejszościach narodowych.


Powiedział też, że brak Ustawy o mniejszościach narodowych jest niedużym problemem dla mieszkających na Litwie Polaków. „Wiemy, że na Litwie brakuje ustaw regulujących sytuację mniejszości narodowej. Możemy zrozumieć ich chęci. Z jednej strony to, że na Litwie brak działającej Ustawy o mniejszościach narodowych może być dla tych osób niedużym problemem. Z drugiej jednak strony istnieje prawo międzynarodowe” – powiedział Czubiński.

Kresy24.pl za: Wilnoteka.lt, BNS


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

12 odpowiedzi Tak mówi polski ambasador!

 1. MCDALE Odpowiedz

  22 listopada 2013 w 08:33

  czy pan ambasador reprezentuje siebie czy panstwo polskie czy glupi rzad czy POLAKOW?
  swoja wypowiedzia daje d..y i lize d..e litewska

 2. aaa Odpowiedz

  22 listopada 2013 w 15:31

  niemcy jakoś mogli się wtrącać, no ale u nich ktoś rządzi a nie jest taka popier**łka jak u nas

 3. foka Odpowiedz

  22 listopada 2013 w 17:58

  Jak Polacy jako mniejszość narodowa żyją i mieszkają w Anglii czy w Niemczech, to muszą nauczyć się mówić w języku tych krajów- żeby załatwić coś w urzędzie, sklepie, u lekarza. Dlaczego Polacy na Litwie nie mogą się nauczyć języka litewskiego? Nie rozumiem ich roszczeń- Litwa nie należy do nas, to jest osobny naród ze swoją tradycją i kulturą, powinniśmy się dostosować. Jakby mniejszość narodowa np. węgierska miała takie roszczenia w Polsce jakie my mamy na Litwie, to tylko byśmy się w głowę pukali.

  • WK Odpowiedz

   23 listopada 2013 w 16:19

   Właśnie , prawda że nie rozumiesz.
   Polacy na Litwie to nie są przyjezdni do pracy jak np. w Anglii. Oni są u siebie od wieków i dlatego
   mają prawo żądać odpowiednich praw należnych tubylcom.

  • grzech Odpowiedz

   26 listopada 2013 w 10:23

   właśnie popisuje się pan niewiedzą. Tak to jest jak się nie uczy historii.
   Polacy na Litwie nie są ludnością napływową ale miejscową i bardziej patriotyczną niż niejeden Polak w Polsce.
   Byli najpierw prześladowani za Sowietów, teraz próbują odzyskać to co im się należy – swoje majątki odebrane przez Ruskich, używanie polskiej mowy itd. Nie należy się?
   PRZECIEŻ SĄ U SIEBIE.

   A ambasador się nie popisał jak zawsze. W końcu jak nie ma niepodległej Polski to i przedstawicieli nie ma na poziomie (nie dbają o interesy kraju)to co się dziwić.
   Przed wojną niepodległa II RP potrafiła zadbać o Polaków (skoro Litwa nie chciała wspólnego państwa a to by dla obu krajów było najlepsze) i o nawiązanie stosunków dyplomatycznych (po zastrzeleniu polskiego pogranicznika przez Litwinów)w formie ultimatum.

   Tak postępują niepodległe państwa! A nie to co my teraz mamy – II PRL!

  • miro z lub Odpowiedz

   26 listopada 2013 w 19:39

   POLACY są na Litwie u SIEBIE OD WIEKÓW!!!!To Niech Litwini nauczą się polskiego!Gdyby nie ZSRR i pakt Niemiecko Radziecki nie byłoby problemu. Litwini, Tak jak Białorusini i Ukraińcy cierpią na kompleks Polski i polskości.

  • Krytyk Odpowiedz

   30 marca 2014 w 12:03

   Oj Foczka, to Ty się w głowę puknij. Polacy na Litwie mówią po litewsku często lepiej od samych Litwinów. Tylko, że w przeciwieństwie do Litwinów mieszkających w Polsce nie mają prawa do podwójnego nazewnictwa, i nazwisk pisanych w swoim języku. I dla Twojej informacji w Polsce tam gdzie są mniejszości są dwujęzyczne tablice i nikt się w głowę nie puka (na przykład u mnie na Kaszubach).

 4. MCDALE Odpowiedz

  23 listopada 2013 w 09:16

  polacy na litwie zyja od wiekow , a polacy w anglii czy w niemczech przyjechali tam stosunkowo niedawno.
  taka jest roznica!
  To ze rzad polski nie da nalezycie o prawa polakow w Anglii czy w Niemczech to tylko potwierdza jego niekompetencje / glupote tak sama jak w przypadku autochtonicznej ludnosci polskiej na Litwie!
  Polska ma prawo i obowiazek upominac o prawa polskie na Litwie i ich pilnowac!
  Porownanie do mniejszosci wegierskiej jest bardzo glupie to takowej w Polsce nie ma! I jest tylko sianie dezinformacji przez szanownego vzytelnika Foka…
  A polacy na litwie stanowia co najmniej 6-10 % ogolu ludnosci Litwy

 5. miro z lub Odpowiedz

  26 listopada 2013 w 19:43

  Kim jest ambasador Czubiński? Podejrzewam że nie jest Polakiem.

 6. józef III Odpowiedz

  31 maja 2014 w 21:51

  skandal na miarę szkodnika, amb. (czyjego ?)Widackiego, najwyraźniej cechą jaką musi wykazać sie ambasador RP na Białorusi i na Litwie jest antypolonizm – giedroycizm

 7. Marcin Kalicki Odpowiedz

  31 lipca 2014 w 14:20

  Strasznie stary ten artykuł sądzę że Ambasador już zmienił zdanie w tej sprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *