Moskwa i Petersburg odmówiły udziału w wyborczej farsie? (WIDEO)

18 września 2016

wybory w rosji 2016

Rządząca partia Władimira Putina „” wygrała niedzielne wybory do Dumy Państwowej. Według exit poll uzyskała 44,5 proc. głosów.

Oprócz niej znajdą się w izbie niższej rosyjskiego parlamentu: Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji Władimira Żyrinowskiego (15,3 proc.), Komunistyczna Partia  FR Giennadija Ziuganowa (14,9 proc.) i „Sprawiedliwa Rosja”. Pozostałe partie nie przekroczyły pięcioprocentowego progu.


I na tym relację z wyborów parlamentarnych w Rosji można właściwie zakończyć, choć ciekawe są dane dotyczące frekwencji. Według Centralnej Komisji Wyborczej wyniosła ona w obwodzie moskiewskim na 4 godziny przed końcem głosowania zaledwie 21 proc, w samej Moskwie nie przekroczyła 20 proc., a w Petersburgu głosowało zaledwie 16,1 proc. wyborców.

W podmoskiewskich dzielnicach głosujących byłoby zapewne jeszcze mniej gdyby nie kilkusetosobowe grupy podwożone autokarami do kilku różnych punktów wyborczych  – ci sami uprzywilejowani wyborcy mogli głosować kilka razy dzięki dokumentom upoważniającym do oddania głosu poza miejscem zamieszkania. Podobnie było w Petersburgu.


Co ciekawe, masowo ruszyli natomiast do urn mieszkańcy Syberii Zachodniej (np. w obwodzie kemerowskim – 78,96 proc., a w tiumeńskim — 74,3 proc.) oraz w Czeczenii  — 72,1 proc.

Były też inne typowe dla rosyjskich wyborów zjawiska: członkowie komisji wyborczych podrzucali do urn dodatkowe karty (jak na załączonym ), studenci jak jeden mąż zrywali się w akademikach z łóżek skoro świt, aby stanąć w kolejkach do lokali wyborczych (wczesny ranek to jak wiadomo ulubiona pora aktywności wszystkich studentów świata), jednak, ogólnie rzecz biorąc, ekscytować się nie ma czym, ponieważ to jest w Rosji wyborczą rutyną.

Z góry wiadomo było kto wygra wybory i tak też się stało. Kolejny akt demokracji za 5 lat – chyba że do tego czasu państwo Władimira Putina w obecnym kształcie wreszcie przestanie istnieć, czego jego obywatelom, sobie i naszym Czytelnikom gorąco życzymy.

Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

9 odpowiedzi Moskwa i Petersburg odmówiły udziału w wyborczej farsie? (WIDEO)

 1. landas Odpowiedz

  18 września 2016 w 23:22

  Czy w rosyjskiej bełkotliwej mowie istnieje słówko: „wybory”? Wątpliwa sprawa.

  • 81-370 Odpowiedz

   19 września 2016 w 08:03

   W rzeczywistości nie.
   Cały rwetes dzieli się na 3 rozdziały: głosowanie, głosowanie „jak należy” oraz masowe niestawienie się.

   • wow

    19 września 2016 w 09:28

    generalnie nie to jest ważne kto jak głosuje tylko kto jak liczy głosy

  • jubus Odpowiedz

   20 września 2016 w 21:20

   Oczywiście. Całe życie w Rosji to jedne wielkie wybory. Jaką drogą iść, gdzie skręcić, aby przeżyć kolejny dzień. Cała historia Rosji, to jedne wielkie wybory.

 2. tomek Odpowiedz

  19 września 2016 w 10:02

  Syf, Cholera, Dżuma, rzeczywiście jest pomiędzy czym wybierać.

 3. SyøTroll Odpowiedz

  19 września 2016 w 12:06

  Mieszkańcy Moskwy i Petersburgu wolały wybory zbojkotować – ich prawo.

  • tomek Odpowiedz

   19 września 2016 w 13:22

   polska trudna język

   • SyøTroll

    21 września 2016 w 07:37

    Ano

  • Szachrajew Odpowiedz

   19 września 2016 w 15:46

   www.youtube.com/watch?v=1CLBANCVHTw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *