Jak urzędnicy Łukaszenki działają w interesie rosyjskich oligarchów

16 maja 2018

Znany ekonomista Jarosław o tym, jak rosyjscy oligarchowie przejęli kontrolę nad biznesem na Białorusi i o roli urzędników Łukaszenki w pogłębianiu erozji białoruskiej państwowości.

Według informacji opublikowanych przez portal TUT.BY, około 60 procent środków wydatkowanych przez białoruskie władze  w 2017 roku z tytułu przetargów otrzymały rosyjskie struktury, wśród których znalazły się kompanie należące do oligarchów, min. Romana Abramowicza i Aliszera Usmanowa.


W tym samym czasie białoruskiemu biznesowi udało się pozyskać z „gos-zakupok” jedynie 20 proc. ogłaszanych przez państwo przetargów. Z czego wynikają takie proporcje?

Jak zauważył w rozmowie z portalem gazeta.by.com Jarosława Romańczuka z Naukowo-Badawczego Centrum im. Ludwiga von Misesa, takie dane wskazują jednoznacznie na korupcję w białoruskim aparacie państwowym.


– Tak potężny udział rosyjskich spółek, a zwłaszcza oligarchów w białoruskich przetargach państwowych mówi tylko, że białoruscy urzędnicy od dawna związani są i działają w interesie tych oligarchów – mówi Romańczuk.

Według ekonomisty przywykli do sytuacji, gdy gra toczy się zgodnie z ich zasadami, gdy „zwycięzcą nie jest ten, kto proponuje lepszą jakość, ale ten, kto może dać więcej, i odsypać więcej”.

narodowy przegrywa dziś, bo nie ma takich możliwości lobbowania swoich interesów, jest kontrolowany przez dziesiątki struktur państwowych, a Rothenberga lub dowolnego Abramowicza przycisnąć nie ma jak – tłumaczy Romańczuk.

Według rozmówcy, powoli przekształca się w terytorium kontrolowane przez obce interesy, a białoruski biznes odgrywa jedynie rolę chłopca do bicia.

– Działalność gospodarcza organów państwowych, to koń trojański, przez który dochodzi do erozji niepodległości Białorusi, przez którą przenikają interesy rosyjskiego i innego zagranicznego kapitału. Kiedy urzędnicy zaczną zajmować się tylko regulacjami i egzekwowaniem prawa, będziemy rozmawiać o rozwoju gospodarki” – podsumowuje ekonomista.

Kresy24.pl/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *