Grodno zaleje chorągiew husarska

30 listopada 2016

W najbliższy weekend 3 i 4 grudnia, centrum Grodna w okolicach Nowego i Starego Zamku zaludni się postaciami z XVI stulecia, rycerzami z okresu panowania jednego z najwybitniejszych władców Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego – Jego Królewskiej Mości Stefana Batorego, który zmarł w Grodnie 430 lat temu – 12 grudnia.

Afisz grodzieńskich obchodów 430. rocznicy śmierci JKM Stefana Batorego

Afisz grodzieńskich obchodów 430. rocznicy śmierci JKM Stefana Batorego, fot.: hussar.com.pl

Pokazy strojów z epoki oraz rekonstrukcje bitew rycerskich w rocznicę śmierci Króla w jego ukochanym grodzie, jakim było , organizują dla grodnian i gości miasta we współpracy z Grodzieńskim Państwowym Muzeum Historyczno-Archeologicznym, warszawska Fundacja „Hussar” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Chorągiew Hetmana Stanisława Żółkiewskiego”.


Jak zapowiadają organizatorzy obchodów rocznicy śmierci JKM Stefana Batorego w Grodnie w sobotę, 3 grudnia, od godziny 12.00 do 16.00 na terenie Starego i Nowego Zamku będzie zorganizowane obozowisko rycerskie z czasów Stefana Batorego. Tutaj rekonstruktorzy będą między innymi demonstrowali stroje z epoki i pokazy sztuki walki szablą. Na obozowisku rycerskim można będzie podziwiać także inscenizacje walk rycerskich oraz niezwyciężoną polską jazdę konną – skrzydlatą husarię.

Niezwykle barwnie i uroczyście zapowiada się drugi dzień grodzieńskich obchodów 430. rocznicy śmierci z Bożej łaski Króla Polski, Wielkiego Księcia Litewskiego, Ruskiego, Pruskiego, Mazowieckiego, Żmudzkiego, Kijowskiego, Wołyńskiego, Podlaskiego, Inflanckiego, a także Księcia Siedmiogrodzkiego, Jego Królewskiej Mości Stefana Batorego. W niedzielę, 4 grudnia, uczestnicy obchodów o godzinie 11.30 wyruszą uroczystym przemarszem OD Starego Zamku do grodzieńskiej katedry, w której o godzinie 12.00 rozpocznie się Msza święta w intencji Króla Stefana Batorego z udziałem asysty husarskiej.


Organizatorzy grodzieńskich obchodów 430. rocznicy śmierci Króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Stefana Batorego zapraszają wszystkich grodnian i gości miasta do złożenia wizyty na obozowisku rycerskim oraz do wspólnej modlitwy w intencji Króla w grodzieńskiej katedrze.

Wstęp na wszystkie wydarzenia, organizowane w ramach obchodów będzie wolny!

Kresy24.pl za Znadniemna.pl/hussar.com.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Grodno zaleje chorągiew husarska

 1. Stein Odpowiedz

  30 listopada 2016 w 18:20

  Pięknie !
  Mam nadzieję, że grupa rekonstrukcyjna pocztu husarskiego godnie przypomni o chwale tej formacji.

 2. józef III Odpowiedz

  30 listopada 2016 w 19:52

  nie zapomnijcie później zająć miasta !

  • jerzyk Odpowiedz

   1 grudnia 2016 w 00:16

   a zwłaszcza karczmy z piwem

   • Stein

    1 grudnia 2016 w 10:09

    to może potem na południe, by powiedzieć „Bar wzięty” ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *