Dyplomaci z Mińska zaskoczyli urzędniczkę Łukaszenki

16 stycznia 2018

Stanów Zjednoczonych w Mińsku, jako pierwsza placówka dyplomatyczna na terytorium Białorusi zgłosiła chęć uczestniczenia w obserwacji wyborów deputowanych do rad lokalnych, poinformowała przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej RB Lidia .

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej nie ukrywa zdumienia;


„Nie zapraszamy zwykle obserwatorów międzynarodowych na lokalne, ale zagraniczni dyplomaci mają prowadzić krótkoterminowe obserwacje wyborów”, powiedziała we wtorek Jermoszyna na naradzie Centralnej Komisji Wyborczej.

Jak podkreśliła zaufana urzędniczka Aleksandra Łukaszenki odpowiedzialna za na Białorusi, pierwszą placówką, która zgłosiła życzenie uczestnictwa w obserwacji wyborów jest w Mińsku. Do wpłynął już wniosek o akredytację dla dziewięciu osób.


„Pozostali dyplomaci (ambasady innych krajów) również wyrazili zainteresowanie” – dodała Jermoszyna.

W związku z zainteresowaniem misji dyplomatycznych wyborami lokalnymi na Białorusi, musiała przyjąć we wtorek rezolucję w sprawie procedury dotyczącej działalności zagranicznych obserwatorów.

Wybory deputowanych do rad lokalnych dwudziestej ósmej kadencji odbędą się na Białorusi 18 lutego 2018 roku.

Łącznie na Białorusi jest ponad 1,3 tysiąca samorządów lokalnych, a wybory odbędą się w ponad 18 tysiącach okręgów wyborczych. Jak dotąd zgłosiło się 22 719 osób. Jak informuje agencja BelaPAN, podpisy pod listami kandydatów zbierało 17,5 tys. grup inicjatywnych. Rejestracja kandydatów zakończy się 18 stycznia, i od tej chwili będą oni mogli rozpocząć kampanię przedwyborczą.

Kresy24.pl/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *