Czego życzą Polsce litewscy politycy? (WIDEO)

11 listopada 2015

grybauskaite-grauziniene-butkevicius

„Odważne i zdecydowane dążenia niepodległościowe Polski i Litwy przywróciły prawo obu państwom do budowania swego losu” — napisała Dalia Grybausakaite w depeszy gratulacyjnej do prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Polski.

„Prawie 100 lat po ogłoszeniu niepodległości nasze kraje są w rodzinie silnych państw demokratycznych Europy i są członkami wspólnoty transatlantyckiej” — czytamy w depeszy litewskiej prezydent, w której wskazuje, że członkostwo w EU i to nie tylko dobrobyt naszych obywateli, ale też gwarancja naszych wspólnych wartości – otwartości, wolności, niepodległości i demokracji”.


Z kolei przewodnicząca Sejmu Loreta Graużiniene w depeszy gratulacyjnej do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Bogdana Borusewicza wyraziła zadowolenie, że  i Litwa ściśle współpracują w regionie, w UE i NATO i zaznaczyła, że Litwa „nadal jest zainteresowana wzmacnianiem partnerstwa, wzajemnej pomocy i współpracy w budowaniu bezpiecznego i prosperującego regionu”. Graużiniene wyraziła też nadzieję, że parlamenty obu krajów zachowają ścisłą współpracę i dialog międzypaństwowy.

Algirdas Butkeviczius w swoim pozdrowieniu dla premier Ewy Kopacz napisał: Bardzo doceniam wzajemne porozumienie i dialog w rozwoju naszego partnerstwa” i zaznaczył, że aktywna i ścisła wzajemna współpraca jest konieczna w dążeniu do realizacji wspólnych celów”.


Minister spraw zagranicznych Litwy Linas już w poniedziałek złożył narodowi polskiemu życzenia z okazji Święta Niepodległości. Na nagraniu umieszczonym w YouTube wypowiadał się po polsku:

Kresy24.pl/zw.lt, wPolityce.pl, PAP

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Czego życzą Polsce litewscy politycy? (WIDEO)

 1. Paweł Odpowiedz

  13 listopada 2015 w 21:37

  Takie gesty zawsze należy doceniać i odwzajemniać.

  • 1andrzej Odpowiedz

   16 listopada 2015 w 13:19

   Gesty, puste jak balon. Spróbuj założyć firmę z polskim kapitałem na Litwie. Lepiej od razu pisać skargę do Brukseli ….

 2. Maciej z lasu Odpowiedz

  22 listopada 2015 w 01:27

  Gesty może i puste ale to polityka. Litwinów w Polsce winniśmy traktować jak braci i siostry, ale gospodarczo traktować tych za granicą którzy nas nie szanują jak wroga. Może to im da do myślenia. Jeśli odpuszczą, tedy wybaczyć należy. Ale czujność zachować, a i nie zapominać o tym co wcześniej było. A tak niewiele trzeba by ten świat był piękny. Wystarczyłoby tylko się szanować i zawsze uśmiechać się do otoczenia. To nic nie kosztuje… Jak na razie wychodzi mi to tylko ze zwierzętami… Nawet wewnątrz kraju w moim mieście mogę sobie tylko o tym pomarzyć. I jak tu nie być odludkiem?

 3. RobG56 Odpowiedz

  24 listopada 2015 w 07:27

  Póki nie będzie równego traktowania i poszanowania to cała reszta jest medialnym fałszem. Rasistowskie traktowanie Polaków, ich praw wolnościowych i majątkowych powinno zniknąć na Litwie. Litewska bojaźń i kompleksy nie mogą uderzać w Polaków na Litwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *