Litewska prezydent, premier, mieszkańcy Wilna, osoby publiczne, litewska młodzież, dzieci i tamtejsi Polacy. Za co na Litwie lubią Polskę? (WIDEO)

11 listopada 2017

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców Litwy wystosowała telegram gratulacyjny do prezydenta Andrzeja Dudy i do narodu polskiego. Życzenia złożył także premier Saulius .

Oba państwa, które przygotowują się do obchodów 100-lecia, wiernie dążą do celu wzmocnienia niepodległości zarówno swoich krajów, jak i obywateli. Polska jest naszym sojusznikiem i partnerem w regionie, Unii Europejskiej i . Współpraca na rzecz pokonania wyzwań w dziedzinie obronności, transportu, energetyki, przedsiębiorczości i innowacji wzmacnia nasze narody i państwa oraz przyczynia się do stabilności regionu i kontynentu. Składając najserdeczniejsze życzenia z okazji święta narodowego życzę Polsce i narodowi Polskiemu sukcesu, dobrobytu i jedności  – czytamy w depeszy gratulacyjnej prezydent Grybauskaitė.

Urząd prezydenta RL poinformował, że Dalia Grybauskaitė przyjęła zaproszenie na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i za rok będzie ten dzień świętować w Warszawie.

Pragnę wyrazić satysfakcję z powodu naszych relacji wzajemnych, opartych na zasadach silnego partnerstwa. Nasze narody łączy nie tylko bliskie sąsiedztwo, lecz także wspólna przeszłość historyczna, która zadecydowała o bliskich więziach kulturowych i międzyludzkich, oraz o rosnącej potrzebie pogłębienia współpracy między naszymi krajami – napisał z kolei w liście do premier Beaty Szydło szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis.

Jak podkreślił, Polska i Litwa będą wspólnie obchodziły 100-lecie niepodległości swoich krajów.


Dzisiaj możemy być dumni z tego, że Litwa i Polska są pełnoprawnymi członkami i partnerami społeczności międzynarodowej, które łączą wspólne wartości demokratyczne i cele w Unii Europejskiej i NATO, dążenie do bezpieczeństwa w regionie – zanaczył Skvernelis.

Już tradycyjnie po polsku złożył życzenia Polsce i Polakom minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius:

Serdecznie gratuluję naszym siostrom i braciom Polakom z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Polska zawsze była jednym z najwybitniejszych symboli bezkompromisowej walki o wolność i niezależność, a polski naród nigdy nie padł duchem w obliczu najtrudniejszych wyzwań historii. Jesteśmy związani nie tylko przez długie lata chwalebnej historii, ale i przez aktualne wyzwania, kiedy nam wrogie siły starają się ponownie przerysować europejskie granice, próbują nas złamać i zniewolić. Na tle dzisiejszych wyzwań partnerstwa naszych państw nabiera nowej wagi i znaczenia, a rola Polski w zapewnieniu regionalnego bezpieczeństwa jest wyjątkowa. Litwa była, jest i będzie razem. Za naszą i Waszą wolność!

Pora oddać głos obywatelom: mieszkańcim Wilna, popularnym Litwinom, Polakom mieszkające na Litwie. W pięciu filmikach przygotowanych przez Ambasadę RP w Wilnie w ramach akcji #likePolska znane na Litwie osoby oraz zwykli przechodnie mówią, za co lubią Polskę.


Obejrzyjcie koniecznie! ( x 5):

Kresy24.pl/Ambasada RP w Wilnie, Wilnoteka.lt, zw.lt (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

10 odpowiedzi Litewska prezydent, premier, mieszkańcy Wilna, osoby publiczne, litewska młodzież, dzieci i tamtejsi Polacy. Za co na Litwie lubią Polskę? (WIDEO)

 1. abc Odpowiedz

  11 listopada 2017 w 18:44

  Dlaczego jest kiepsko, skoro jest tak dobrze.

 2. Matrix Odpowiedz

  12 listopada 2017 w 06:24

  Czy te życzenia są szczere? Ma szansę by to udowodnić. Niech Żmudzini oddadzą Wilno i Wileńszczyznę.

  • Bussu Odpowiedz

   13 listopada 2017 w 01:16

   Nie bądź śmieszny. A może tak Niemcy oddadzą nam Berlin ? Tam w średniowieczu miał swój gród Słowianin, Jaksa z Kopanicy. A może Ruscy Moskwę ?
   Wszak przez rok tam sprawowaliśmy rządy.
   Daj se siana, trollu i nie próbuj skłócać nas z wszystkimi dookoła. Jeśli nie jesteś trollem, to smutno mi to przyznać, jesteś mądrym inaczej. 🙁
   Cóż, gdyby nie tacy jak ty, nie byłoby też i mądrych ludzi. 🙂

  • ykhym Odpowiedz

   10 grudnia 2017 w 01:56

   Weź połknij coś toksycznego. Nawołujesz do rewizjonizmu a czas Adolfów w Europie się skonczył już dawno.

 3. Victor Odpowiedz

  12 listopada 2017 w 08:07

  Niech Litwini zamiast fałszywych życzeń odbudują lepiej ten rozebrany odcinek torów z Możejek na Łotwę. To byłby najlepszy prognostyk poprawy wzajemnych stosunków. A słowa to tylko słowa…

 4. Alexander Odpowiedz

  12 listopada 2017 w 10:07

  Są to niestety filmiki propagandowe. Rzeczywistość jest nieco odmienna. Oczywiście Polacy mieszkający na Litwie, z niewielkimi wyjątkami, są nastawieni do Polski bardzo pozytywnie. Gorzej sprawa wygląda z Litwinami. Gdyby ktoś chciał nakręcić filmiki pokazujące niechęć, a nawet nienawiść Litwinów do Polski, nie miałby najmniejszych kłopotów z doborem ludzi wypowiadających się do kamery.
  Być może w przyszłości to się zmieni, ale jeszcze nie dzisiaj i nawet nie jutro.

  • Bussu Odpowiedz

   13 listopada 2017 w 01:19

   Zapewne się zmieni o ile przestaną swoje „mądrości” wypisywać tacy jak Matrix, oraz ruskie trolle robiące ,co tylko można, żeby nas skłócić ze wszystkimi dookoła.

 5. jw23 Odpowiedz

  13 listopada 2017 w 11:58

  My Polacy bardzo tęsknimy za Litwinami we wspólnym państwie. Niestety jest to raczej miłość jednostronna.

  • Alexander Odpowiedz

   13 listopada 2017 w 13:20

   Wspólne państwo z Litwinami to przeszłość, która nie powróci. To trochę tak, jak przykładowo z dawnymi Austro-Węgrami. Było, minęło. Nie jest bowiem możliwe tworzenie wspólnego państwa z tymi, którzy w swej masie nie darzą sympatią, delikatnie rzecz ujmując,Polaków. Litwini począwszy od czasów po upadku Powstania Styczniowego budowali swoją tożsamość narodową na bazie głęboko zakorzenionego antypolonizmu. Kilka pokoleń Litwinów zostało wychowanych w tym duchu. To nie przypadek,że w roku 1930 w „procesie” odbywającym się w poczekalni dużego dworca kolejowego na stacji węzłowej w Koszedarach Jagiełło został uznany przez „sąd społeczny” za zdrajcę Litwy i skazany 500 lat po śmierci rzeczywistej na … karę śmierci. W gruncie rzeczy zajęcie Wilna przez Żeligowskiego stanowiło tylko pretekst do rozhuśtania na Litwie antypolskich emocji na wielką skalę. Już „patriarcha narodu litewskiego” Jonas Basanavicius popisywał się nie tylko w swojej publicystyce, ale również w życiu codziennym, gdy mieszkał w Wilnie, jaskrawym antypolonizmem. Nie on jeden zresztą w czasach sprzed roku 1920.
   Ruskie trolle o których pisze „Bussu”, są tylko współczesnym dodatkiem do widocznego już od 150 problemu.

 6. Litwin Odpowiedz

  10 grudnia 2017 w 11:06

  Slowo Litwa dzis blednie jest uzywane w odniesieniu do państwa Zmudzinów, dość spojrzeć na historyczne mapy. Zawlaszczenie nazwy Litwa to inaczej uzurpacja. Piśmiennictwo i alfabet mieszkańców Lietuvos Respublika ma 100 lat, ten dorobek sporo mówi o dojrzałości narodu. Ponieważ ZMUDZINI nie mają swojej własnej historii, to zawlaszczyli godło i dorobek WKL. Może powiem skrótowo lub przypomnę : to Michał Romer napisał im konstytucję, Stanisław Narutowicz (brat Gabriela) był jednym z sygnatariuszy aktu niepodległości Litwy, a Basanowicz dał im alfabet adaptowany z czeskiego (bo wcześniej korzystali z polskiego nieprawomyslnego). Ich państwo narodowe musiało być budowane w opozycji do polskiego żywiołu, bo inaczej by sie w nim rozpuscili. Przyczyny niechęci do Polski mają głęboką pod budowę strachu, a takie akcje jak zajęcie Wilenszczyzny są tylko skwapliwie podchwytywanymi epizodami, by podtrzymywać niechęć. Są we Wilnie takie budynki, gdzie tylko skrzynki bezpiecznikowe są opisane po Litewski u to są miejsca znamienite, to jest duży problem mentalny dla dzisiejszych gospodarzy. Moze dlatego trudni ciagle o menu po polsku w miescie, gdzie ciagle zyje duza mniejszosc polska, a spora liczba turysto ti Polacy. Wspomniani ROMER, NARUTOWICZ, znanycwszystkim Mickiewicz i oczywiście wielu innych nazywali siebie Litwinami, w latach około 1900-1920 używane były terminy Starollitwinowo, to Ci wymienieni wyżej i Nowolitwinow jak Smetona. Starolitwini to obywatele WKL, poslugujacy sie riznymi jezykami a czerpiacy zvdorobku swojej ojczyzny, Nowolitwini to odpowiednik naszych Narodowców Dmowskiego. I nie byłoby w tym nic złego gdyby nie uzasadnienie słowami „Litwo ojczyzny moja…” ze obecną Lietuvos Respublika to spadkobierca Radziwiłłów, Sapiehow i Pogoni w najszerszym rozumieniu. Dzisiejsi Litwini to spadkobiercy kultury ludowej, bracia Lotyszy i wyciętych w pień Jaćwingów. Może trochę zobaczyłem z tematu ale może tez częściowo wskazałem dlaczego pytanie „za co Litwini lubią Polskę” ma sen podobny do pytania „Ile razy bije Pan żonę? „

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *